Necdet Döner - Bel ağrılarını tetikleyen nedenler - Haberler.com
Haberler
Haberler
Necdet Döner

Necdet Döner

Fizyoterapist
14.01.2022 03:43

Bel ağrılarını tetikleyen nedenler

Bel ağrısı sıklıkla ağrı, yanma ya da batma şeklinde hissedilebilir. Ağrının hissedildiği bölge kimi vakalarda noktasal olarak belirlenebilirken kimi vakalarda dağınık bir halde görülebilir. Bel ağrısının birden fazla nedeni olabilir. Ancak sebebi ne olursa olsun ağrı hissedilen doku genişleyip kalınlaşır. Kalınlaşma sonucu daha fazla ağrıya sebep olabilir. Bel fıtığından kaynaklı bir sinir basısı varsa kişide uyuşma, karıncalanma, bacakta ağrı ileri derecedeyse idrar kaçırma bile görülebilir.

Bel ağrıları iki başlık altında incelenebilir. Bu ağrı başlıkları akut ağrılar ve kronik (uzun süreli)bel ağrılarıdır. Akut bel ağrıları en az 6 haftadan kısa süredir devam eden ağrı çeşididir. Bu ağrı çeşidi tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden geçebilir. Kronik bel ağrıları ise 3 aydan uzun süredir devam eden ağrılardır. Ağrı hissedilen bölgede şişlik de görülebilir. Kronik bel ağrılarının uzman hekim tarafından kontrol ve tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Ağrı bir hastalık değildir semptomdur. Vücutta bazı olayların yolunda gitmediğini belirleyen alarm sistemi olarak düşünebilirsiniz.

Bel ağrısını tetikleyen nedenler nelerdir?

1-Fazla kilolarınız varsa bir diyetisyen yardımıyla kilolarınızdan kurtulun.Fazla kilo belinize olan yükü arttırır.

2-Ağır bir işte çalışma da aynı şekilde belinize olan yükü arttırır.

3-Romatizmal hastalığınız varsa bel ağrılarınız oluşabilir.

4-Uzun süreli stres omurganızda gerilim oluşturur. Kasların gerilmesiyle beraber ağrılarınız oluşabilir.

5-Hareketsiz yaşam da bel ağrılarınızı tetikleyen nedenler arasında yer almaktadır.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title