Necdet Döner - Baş ağrıları neden olur? Baş ağrılarına ne iyi gelir? - Haberler.com

Baş ağrıları neden olur? Baş ağrılarına ne iyi gelir?

Baş ağrıları neden olur? Baş ağrılarına ne iyi gelir?

Baş ağrısı toplumumuzda çok sık rastladığımız belirli aralıklarla rahatsız eden ciddi bir problemdir.Bazen kısa sürer bazen günlerce haftalarca sürüp kişinin yaşamını alt üst edebilir.Baş ağrıları neden oluşur ağrılarımız olduğunda ne yapmalıyız neler yapmamalıyız gelin hep beraber bakalım.

Baş ağrılarında yapılan çalışmaların yüzde 80'i boyun kaynaklı olduğu görülmüş yani boyun çevresindeki kaslar gerginleşir beyne giden kan akımı yavaşlar beyne yeteri kadar besin ve oksijen gidemez sonucunda baş ağrıları oluşur.Ağrı hissi başın herhangi bir yerinde başlayabilir bazen göze kulağa doğru vurabilir.

Stres,yanlış beslenme, hormonal değişiklikler baş ağrısını tetikleyici nedenler arasında yer almaktadır.Baş ağrısını en aza indirmek için stresle baş etmeyi bilmemiz gerekir, sağlıklı beslenmeye dikkat etmemiz gerekir, düzenli fiziksel aktivite yapmamız gerekir ve düzenli olarak omurga sağlığı ve baş ağrıların oluşmaması için manuel terapi seansı almamız gerekir.Bu sayede baş ağrılarımız en aza inmiş veya ortadan kalkmış olacak böylelikle hayat kalitemiz bozulmadan ağrısız bir şekilde devam etmiş olacağız.

Manuel terapi seanslarında boyun çevresindeki kaslar gevşetilir, kilitli eklemler tespit edilir ona yönelik omurga manipülasyonu uygulanır.Baş ağrısında sadece boyun manipülasyonu değil omurgayı bütün olarak ele alıp komple manipüle edilir böylelikle kaslar gevşer kan dolaşımı normale döner ağrı azalır veya kaybolur.

Baş Ağrılarına Ne iyi Gelir?

Baş bölgesindeki gerginlikler için gevşeme teknikleri,meditasyon ve yoga uygulanabilir.Açık havada yapacağınız yürüyüş bile sizi daha mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz esneme germe hareketleri yapılabilir.

İyi bir uyku düzeninizin olması baş ağrılarının oluşmaması için oldukça önemlidir.

Yetersiz su tüketimi dehidratasyona neden olur yani vücut susuz kalır baş ağrılarını tetikler.Yeteri kadar su tüketmeye çalışalım.

Baş bölgenizi çok gergin hissettiğiniz zamanlarda ense bölgenize sıcak su torbası koyabilirsiniz böylelikle gergin kaslar gevşer ağrılarınızı hafifletebilir.

Aromatik yağlarla masaj yaptırabilirsiniz.Güçlü aromatik yağların rahatlatıcı etkisiyle ağrılarınızı hafifletir.

Teknoloji çağında olduğumuzdan dolayı özellikle telefona uzun süre bakmayalım bakıyorsak bile boyun öne doğru eğilmesin daima baş dik olacak şekilde bakmaya özen gösterin.Başın öne doğru eğilmesi boyun bölgesine olan yükü arttırıyor yük artınca omurga zorlanıyor kaslar geriliyor kan dolaşımı etkileniyor tekrar baş ağrılarını tetikliyor.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title