Yaralı Genç, Yardım Etmek Yerine Video Çekenler Yüzünden Öldü
BBC

Yaralı Genç, Yardım Etmek Yerine Video Çekenler Yüzünden Öldü

Hindistan'da bir arabanın vurup kaçtığı genç etraftakilerden yardım istedi. Ancak kazayı gören herkes yardım çağırmak yerine video çekince genç adam hayatını kaybetti.

Hindistan'ın Karnakata eyaletinde bisikletiyle yol alırken bir otobüsün çarptığı 17 yaşındaki Anwar Ali adlı genç, olaydan yarım saat sonra götürüldüğü hastanede kan kaybından öldü.

Hint medyasındaki haberlere göre, olayın ardından çevredekiler yaralı gencin videolarını ve fotoğraflarını çekti, ancak uzun süre yardım çağıran olmadı.

Olay, Hindistan'da insanların trafik kazası kurbanlarına yardım etmekteki isteksizliği konusundaki tartışmaları alevlendirdi.

Bazıları, insanların merhamet duygusunun azaldığını söylerken, bazıları da polisi suçluyor.

POLİSE GÜVENMİYORLAR

Geçen yıl BBC'ye açıklama yapan yol güvenliği hakları savunucusu Piyush Tewari, "En büyük neden polisin tehditleri. Birine yardımcı olursanız, polis bunu vicdan azabı nedeniyle yaptığını düşünüyor" demişti.

Yanlış bir şekilde suçlanma ihtimalinin yanı sıra, insanların davaların çok uzun sürebildiği ülkede mahkemede tanık olmak istemedikleri ve kaza kurbanını hastaneye götürmeleri durumunda masrafları ödemeye zorlanabileceklerinden korktukları kaydediliyor.

Geçen yıl Yüksek Mahkeme'de alınan bir kararda yardım edenlerin polis tacizinden korunması gerektiği belirtilmişti. Eyalet meclisinden de benzer bir yasa geçirilmişti.

Ancak, insanların bu kararlardan habersiz oldukları ve haberleri olsa bile polisin kuralları uygulayacağına güvenmedikleri söyleniyor.

BBC