'Yaptığım darbe değil' diyen Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 1 aylık sokağa çıkma yasağı ilan etti - Haberler
Haberi Paylaş

"Yaptığım darbe değil" diyen Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 1 aylık sokağa çıkma yasağı ilan etti

Haberler.com / Barış Yahya Çinçin - Haberler | Dünya

Tunus'ta önceki gece Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclisin yetkilerini dondurarak, milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırması ve mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını duyurmasının ardından yaşanan gelişmeler devam ediyor. Cumhurbaşkanı Kays Said yaptığının darbe olmadığını savunarak, alınan yeni kararlar doğrultusunda 1 aylık sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.

Tunus'ta bir süreden bu yana devam eden siyasi çalkantı, önceki gün Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclisin tüm yetkilerini dondurması ve Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden almasıyla devam etti. Ülke ve dünya genelinde büyük yankı uyandıran olayın ardından Tunus'ta hareketlilik arttı.

Hükümete yönelik bu girişimin ardından askerler Tunus Meclis Başkanı ve Meclis'teki birinci parti olan Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ile beraberindeki milletvekillerini Meclise almadı.

Cumhurbaşkanı Said'in kararları üzerine halkı barışçıl mücadeleye çağıran Gannuşi, yasal bir dayanağı bulunmayan bu adımın bir darbe olduğunu vurguladı.

Ülkede siyasi kriz ve protestolar devam ederken, Cumhurbaşkanı Said yayınladığı kararname ile ülke genelinde 1 ay süreyle sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yasağın koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında ilan edildiği belirtildi. Yerel saatle 19.00'dan 06.00'ya kadar uygulanacak olan yasaktan zorunlu şehirlerarası yolculuk yapan, temel ihtiyaçlarını karşılayan ve acil sağlık nedenleri olan vatandaşların muaf olduğu aktarıldı.

'Yaptığım darbe değil' diyen Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 1 günlük sokağa çıkma yasağı ilan ettiTunus Cumhurbaşkanı Kays Said

Alınan kararla ilgili bir de açıklama yapan Cumhurbaşkanı Said görevden almanın bir darbe olmadığını belirterek, "Kararlarım, bir darbe değil, Tunus anayasasının uygulanması. 27 Ağustos'a kadar akşam 7'den sabah 6'ya kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bir damla bile kan akmasını istemiyoruz. Tunus yalnız değil" dedi.

Alınan yeni kararlar doğrultusunda ülkede meydan ve caddelerde 3'den fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı. Polis ve asker hariç kamuda 2 gün tatil ilan edildi.

 Yaptığım darbe değil diyen Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 1 aylık sokağa çıkma yasağı ilan etti

Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Barış Yahya Çinçin
Gündem Editörü Haberler.com - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (2)
Bekir ÖZDEMİR :Eğer bu adam Tunuslu ise ben de Trenim. Tipe bir bakın adam net ingiliz.
omer turan:darbe değilse ne yaptın ulan.
500