Van: Eğitim-bir-sen Van Şubesi'nden Töre Cinayetine Tepki

Van: Eğitim-bir-sen Van Şubesi'nden Töre Cinayetine Tepki

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-sen) Van Şube Sekreteri Seyit Ali Eren, Bölgede Yaşanan Töre Cinayetlerini Kınadı.

Van: Eğitim-bir-sen Van Şubesi'nden Töre Cinayetine Tepki

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Van Şube Sekreteri Seyit Ali Eren, bölgede yaşanan töre cinayetlerini kınadı.

Seyit Ali Eren, Beşyol Mevkii'nde bulanan Yer altı Çarşısı önünde İmam Hatip Mezunları Derneği ve Eğitim Bir-Sen adına töre cinayeti yüzenden öldürülen üyeleri Arif Bardak ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Seyit Ali Eren, İmam Hatip Lisesi öğretmeni Arif Bardak'ın Ramazan Bayramı akşamı Bahçivan Mahallesi'ndeki evinin önünde 3 yıl önce amca oğlunun karıştığı bir kız kaçırma olayı üzerine uzaktan yakından bir ilgisi olmadığı halde saldırıya uğrayarak hayatını kaybettiğini hatırlattı. Eren, menfur saldırının gerekçesi olarak bölgenin yaşanan hukuksuz ve anlamsız töre anlayışından kaynaklandığını belirterek, "Evrensel hukuk herkesin yaşama, özgür olma ve kendini güvende hissetme hakkını vazgeçilmez haklardan saymıştır. Bütün çağdaş ceza yasalarında olduğu gibi Tür Ceza Kanunu'nda ceza sorumluluğu şahsidir. Kimse başkasının fiilinden dolayı sorumlu tutulamaz. Ayrıca kamu vicdanı da böyle bir töre cinayetini mahkum etmekte ve cehalet eseri saymaktadır. Ayrıca adalet sistemi hızlı çalışabilecek ve törelerden beslenen suçları önleyebilecek caydırıcı bir yapıya kavuşturmalıdır. Aksi taktirde töreye sığınanlar, cehalet ve vahşetlerini meşru göstermek için bahaneler üretmeye devam edecektir. Bölgemiz töre cinayetleri ve intiharlarla anılmayı hak etmiyor" dedi.