Van'daki Elektrik Enerjisi Sorunu

Van'daki Elektrik Enerjisi Sorunu

AK Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu, Bir Süreden Beridir Van'daki Elektrik Enerjisinin Verimliliği ve Voltajların Yükselmesi İçin Yapılan Çalışmaların Hızlı Bir Şekilde Yürütülmekte Olduğunu Açıkladı.

Van'daki Elektrik Enerjisi Sorunu

Ak Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu, bir süreden beridir Van'daki elektrik enerjisinin verimliliği ve voltajların yükselmesi için yapılan çalışmaların hızlı bir şekilde yürütülmekte olduğunu açıkladı.

Yapılan çalışmalarla ilgili bir açıklama yapan Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu, yaşanan sıkıntının bilindiğini belirtti. Kendilerinin de vatandaşlarla birlikte Van'da aynı havayı, aynı suyu, aynı toprağı paylaştığını anlatan Türkmenoğlu "Sizin enerji sorununuz bizim de sorunumuzdur. Bu sorunların çözümü bireysellikten ziyade birliktelikle çözülecektir. Bizlerin göremediğini sizler, sizlerin göremediğini bizler görüp, çözüm için hep birlikte gayret göstermeliyiz. Yılların biriken sorunlarını bir anda çözmek mümkün olmayabilir. Ama o yolda kararlılıkla, bıkmadan usanmadan işi slogan haline getirmeden çalıştığımızda bizden sonraki nesillere, bizim yaşadığımız sorunları yaşatmamak temel amacımız olmalıdır" diye belirtti.

Yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Ak Parti Van Milletvekili Kayhan, açıklamasında şunları belirtti:

"EİAŞ (Elektrik İletim A.Ş.) tarafından üretim alanında yatırımlar başlatılmıştır. Bendimahi şelalesinin üzerinde ve Zap suyu üzerinde hidroelektrik santralleri yapılmaktadır. Morgedik ve Alparslan Barajlarının çalışmaları devam etmektedir.

İlimize AKSA A.Ş. tarafından doğalgaz dönüşümlü mobil santral yapımı düşünülmektedir. TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim A.Ş.) tarafından iletim hatlarının yenilenmesi, güçlendirilmesi için yoğun çabalar sürdürülmektedir. Van-Ağrı ve Batman-Van iletim hatlarının 154 KV'dan 380 KV'a çıkarılması hazırlıkları yapılmakta iken, şubat ayında TEİAŞ ile İran'da TAVANIR Şirketi, İGMC şirketleri arasında yapılan protokol gereği; Khoy-Başkale hattı üzerinden 150 MW ithalat yapılacak şekilde net transfer kapasite ilanı acilen yapılacak, Khoy-Başkale hattının 230 KV işletilmesi ve İran'dan 170 MW enerji ithalatı için 2008 Ağustos ayında Başkale trafo merkezi tesisinin kurulması gerekmektedir. 2008 Haziran-Temmuz aylarında hat açılıp TAVANIR şirketi tarafından iletken verilecek hale gelecektir. TEİAŞ, Khoy-Başkale Hattını 18 ay içinde 400 KV Başkale-Van hattını tamamlayacaktır. Yukarıda verilen bilgiler toplantı tutanağında imza altına alınmıştır. TEDAŞ (Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.) dağıtım şirketinin de özellikle Van merkezde, trafoyu güçlendirmek ve yenilenmesi çalışması devam etmektedir. Merkezde, Maraş Caddesi başta olmak üzere ana arterlerde bulunan yerüstü kabloların yeraltına alınma çalışmaları yürütülmektedir. Ayrıca, 60. hükümetimiz tarafından 2008 yılında KÖYDES Proje kapsamında, özellikle köylerimizin enerji sorunlarının giderilmesi için özel kaynak aktarılmış, gerekli tespitler yapılmış, çalışmalar başlatılmıştır." (EKİP-MET-Y) 28.02.2008 17:48 TSİ

Kaynak: İHA