Van'da Müftüler Semineri Yapıldı

Van'da Müftüler Semineri Yapıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Zaman Zaman Bölücü ve Yıkıcı Terör Örgütünün Din Görevlisi Kisvesi Altında Bazı Şahısları Yıkıcı ve Bölücü Faaliyetlere Alet Ettiğini Görmekten Dolayı Çok Üzüldüklerini Söyledi.

Van'da Müftüler Semineri Yapıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, zaman zaman bölücü ve yıkıcı terör örgütünün din görevlisi kisvesi altında bazı şahısları yıkıcı ve bölücü faaliyetlere alet ettiğini görmekten dolayı çok üzüldüklerini söyledi.

İl Müftüleri Semineri'ne katılmak üzere Türk Hava Yolları'nın Anadolu uçağı ile sabah saatlerinde Van'a gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, bir caminin temel atma töreninin ardından seminerin yapılacağı otele geçti. 81 vilayetin müftülerinin katıldığı seminerde açılış konuşmasını yapan Bardakoğlu, İslam dininin birleştiren, bütünleştiren, insana ve topluma huzur veren bir din olduğunu söyledi. Prof. Dr. Bardakoğlu, "Maalesef zaman zaman bölücü ve yıkıcı terör örgütünün din görevlisi kisvesi altında bazı şahısları yıkıcı ve bölücü faaliyetlere alet ettiğini görmekten dolayı çok üzülüyoruz. Sadece şahsım ve il müftülerim değil, 80 bin 100 bin kişilik diyanet mensupları olarak rahatsızız ve dinin böyle bir olumsuz ve hain, bölücü ve yıkıcı amaca araç kılınmasını, dine de topluma da ihanet olarak gördüğümüzü ifade etmek istiyoruz" dedi.

Prof. Dr. Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dini en iyi şekilde anlatmaya ve aktarmaya çalıştığını ifade etti. Dindarlığı din görevlisinin sarığında ve cübbesinde aramanın yanlış olduğunu dile getiren Bardakoğlu, "Doğu ve Güneydoğu illerinde acil çözülmesi gereken sorunlar var. Özellikle kırsal kesimlerde imam evi olmadığı için hizmetin verilemediği köylerin olduğunu biliyoruz. Bu sorunun çözümü için bir eylem planı hazırladık ve kendi öz kaynaklarımızla tüm köylerde imam-hatip evlerini yaparak, din hizmetlerinin aksamasının önüne geçeceğiz. Toplumun gerçek öğretmenleri annelerdir. Bu sebeple kız çocuklarını okutamayan ve kadınlarını eğitemeyenler medeniyet yarışında geri kalırlar. Evde çocuklara dini bilgilerin verilmesinde annenin rolünün önemi büyüktür" şeklinde konuştu.

Programda bir konuşma yapan Van Valisi Özdemir Çakacak ise, son zamanlarda bir takım bölücü unsurların halkın manevi duygularını istismara yöneldiğini gördüklerini söyledi. Vali Çakacak, bölgede bunu önlemenin tek yolunun Diyanet İşleri Başkanlığı'nca atanan görevlilerin duyarlılığı ile olacağına inandığını ifade etti.

Konuşmaların ardından seminer başladı. Müftülerin seminer sonrasında geceyi Van'da geçireceği belirtildi.

(ŞAK-AKK-CC-Y)

Kaynak: İHA