Uzuner: Türkiye'de Erkek Sorunu Var
Haberler » Dünya » Uzuner: Türkiye'de Erkek Sorunu Var - Haberler

Uzuner: Türkiye'de Erkek Sorunu Var

Ünlü yazar Buket Uzuner, katıldığı bir toplantıda "Türkiye'de kadın sorunu yok, erkek sorunu var" açıklamasında bulundu.

Uzuner: Türkiye'de Erkek Sorunu Var

Ünlü yazar , Amerika Türk Kadınlar Birliği (ATKB) tarafından New York'ta düzenlenen Dünya Kadınlar Günü programına katıldı.

Türkevi'nde düzenlenen programa konuşmacı olarak davet edilen Buket Uzuner, Türklerde romanın sadece 150 yıldır varolduğunu, bundan önce bulunmayışının nedeninin kadının sosyal hayatta yer almamasından dolayı olduğunu belirterek

"Türkiye'de kadın sorunu yok, erkek sorunu var" diye konuştu.

Yurt dışında ne zaman bir edebiyat toplantısına katılsa kendisine edebiyat yerine, Türkiye ile ilgili siyasi soruların yöneltildiğini, bu anlamda yazarların diplomat gibi görev yaptıklarını anlatan Uzuner, "Bana en son 'da Türkiye'de edebiyatla ilgili soru yöneltiğinde çok duygulandım ve sevindim" diye konuştu.

Kadınların artık kendi hayatlarını kendilerinin kurmak istediklerini belirten Uzuner, hem Türkiye'de hem de dünyada en büyük sorunun hala kadın-erkek sorunu olduğunu ve bütün sorunların bir anlamda buna bağlı olduğuna inandığını ifade etti.

Uzuner şöyle konuştu:

"Bana sorarsanız Türkiye'nin en büyük sorunu kadın-erkek sorunu, bu sorun çözülmediği sürece hiçbir sorun çözülmez, çünkü ben samimi olarak bütün sorunların buna bağlı olduğunu düşünüyorum. Türkiye'de kadın sorunu yok, erkek sorunu var" dedi.

Kadınların siyasette ve parlamentoda en çok temsil edildiği ülkelerin başında gelen Finlandiya'da bile kadın sığınma evlerinin varlığına işaret eden Uzuner, kadın-erkek meselesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Çocukken peri masallarının ilgisini çekmediğini, bu masalları erkek çocuklarının da okumadığını anlatan Uzuner, "Büyüdüğümde denizaltı kaptanı ve astronot olmak istiyordum ve gerçekten de bir gün Dolunay Denizaltısına binerek bu hayalimi gerçekleştirdim" dedi.

Son kitabının daha yeni çıktığını ve kitabın Türk geleneği Kamanlık'la (Şamanlık) ilgili olduğunu anlatan Uzuner, Büyükada'da bir Edebiyat Vakfı kurmayı istediğini de söyledi.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler