Ünlü Sinema Oyuncusu, "Özel Hayat" Davasını Kaybetti

Ünlü Sinema Oyuncusu, "Özel Hayat" Davasını Kaybetti

Bir Televizyon Kanalında Oynayan "Binbir Gece" Adlı Dizinin Başrol Oyuncusu Halit Ergenç, Düğününde Fotoğraf Çeken Gazeteciye Açtığı Ceza Davasını Kaybetti. Davaya Bakan Hakim, Oyuncu Ergenç'i Kamuoyuna Mal Olmuş, Ünlü Kişi Olması ve Dolayısıyla "Özel Hayata Müdahale"nin Söz Konusu Olmadığı Belirterek Gazeteciye Beraat Kararı Verdi.

Ünlü Sinema Oyuncusu,

Bir televizyon kanalında oynayan "Binbir Gece" adlı dizinin başrol oyuncusu Halit Ergenç, düğününde fotoğraf çeken gazeteciye açtığı ceza davasını kaybetti. Davaya bakan hakim, oyuncu Ergenç'i kamuoyuna mal olmuş, ünlü kişi olması ve dolayısıyla "özel hayata müdahale"nin söz konusu olmadığı belirterek gazeteciye beraat kararı verdi.

Kanal D'de yayınlanan ve reyting rekorları kıran, sevilen dizi "Binbir Gece"nin başrol oyuncusu Halit Ergenç, geçtiğimiz Haziran ayında, İstanbul Kanlıca'daki Ajia Otel'de, İzmirli Gizem Ergenç ile hayatını birleştirdi. Seçkin davetlilerin katıldığı düğünle ilgili olarak bir gün sonra Sabah ve Yeni Asır Gazeteleri'nde düğün fotoğraflarının basılmış olmasına sinirlenen Halit Ergenç, düğünlerine davetli olarak katılan ve kendisinden izin almadan fotoğraf çekip haber yapan gazeteci Özge İpekçioğulları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

İzmir Adliyesi'nde eşi Gizem Ergenç ve avukatıyla birlikte gelen Halit Ergenç, Basın Savcısı'na ifade vererek, aile ve otel yönetimi tarafından yasaklanmasına rağmen, fotoğraf çekip, haber yapılarak özel hayatına saldırıda bulunulduğunu iddia edip, gazeteci İpekçioğulları'nın cezalandırılmasını istemişti.

Basın Savcısı, gazeteci Özge İpekçioğulları'nın dinledikten sonra hakkında şikayete bağlı olarak 'Özel hayatın ihlali' suçundan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. İzmir 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sanık olarak ifade veren gazeteci Özge İpekçioğulları ise düğüne gelin olan kız arkadaşının daveti üzerine gittiğini, fotoğraf çekerken herkesin gördüğünü, gazeteci olduğunu da bilindiğini belirterek, haber değeri taşıdığı için konuyla ilgili haber yaptığını, kendisi gibi bir çok gazeteci ve kameramanın da düğün de çekim yaptığını söyledi. Davaya bakan bayan hakim, tek celsede Ergenç'in davasını reddetti.

Yargıç, şikayetçi olan Halit Ergenç'in kamuoyuna mal olmuş ünlü bir kişi olmasından dolayı hayatından gelişen önemli bir unsurun haber yapılabileceğini, zira kamuoyuna mal olmuş kişilerin hayatlarının kamuoyu tarafından bilinmek istenmesini gerekçe gösterip, iddia edildiği gibi özel hayatın ihlal edilmediğini belirterek, gazeteci Özge İpekçioğulları'nın beraatine karar verdi.

Fotoğrafları mahkeme konusu olan nikaha, başta 'Binbir Gece' dizisinin ekibi olmak üzere yaklaşık 300 davetli katılmıştı. Nikaha katılanlar kendilerine verilen şifreleri söyleyerek nikah salonuna alındı. Bu uygulamanın çiftin içeriye gazeteci girişini engellemek için yaptığı belirtilmişti.(ANKA)

(ÜNS/ZG)