Ünlü Sanatçı Umut Akyürek'e 'İntihar Hastalığı' Teşhisi Konuldu - Haberler Magazin
Haberi Paylaş

Ünlü Sanatçı Umut Akyürek'e 'İntihar Hastalığı' Teşhisi Konuldu

Haberler.com - Magazin

Yüz bölgesinde dayanılmaz ağrılar çeken Türk Sanat Müziği sanatçısı Umut Akyürek'e 'delirten hastalık' veya 'intihar hastalığı' olarak da bilinen 'trigeminal nevralji' teşhisi konuldu.

Yaklaşık 5 aydır yüz bölgesinde dayanılmaz ağrılar çeken ve kullandığı ilaçlardan fayda göremeyen Türk Sanat Müziği sanatçısı Umut Akyürek'e, 'delirten hastalık' veya 'intihar hastalığı' olarak da bilinen 'trigeminal nevralji' (ani yüz ağrısı) teşhisi konuldu.

Ses sanatçısı Onur Akay'ın konuyla ilgili kaleme aldığı yazı şöyle;

"Değerli sanatçı dostum Umut Akyürek, 5 aydır yüz bölgesinde dayanılmaz ağrılar çekiyordu ve kullandığı ilaçlar ise hiç fayda etmiyordu.

Aniden yanağınıza çok şiddetli bir şimşek çakıyor, ağrıdan gözleriniz kararıyor, içiniz çekiliyor. Konuşmaya korkuyor, hatta yemek bile yiyemiyorsunuz. Yüzünüzü yıkadığınızda ve yüzünüz rüzgâra maruz kaldığında sızlıyor ve aylardır evden dışarı çıkamıyorsunuz.

Ünlü Sanatçı Umut Akyürek'e 'İntihar Hastalığı' Teşhisi Konuldu

İşte, TRT İstanbul Radyosu'nun en güzel seslerinden, Türk sanat müziğinin ünlü sanatçısı Umut Akyürek, bu şikâyetlerini kimselere belli etmeden 5 aydır şarkı söylüyor. Boş yere diş tedavisi gören ve daha sonra doktor doktor gezen ve çok sayıda ilaç kullanan Umut, sinüzit tedavisi de gördü. Zaten uzmanlar, 'Hastalık çok sık görülmemesi nedeniyle, genellikle diş hekimleri ve diğer hekimler tarafından atlanmakta ve teşhis genellikle nöroloji ya da beyin cerrahi uzmanlarınca konulmaktadır' diyor.

Tahammül edilemeyen bu hastalıkla 5 aydır mücadele eden, ağrılar yüzünden hayata küstüğünü söyleyen Umut Akyürek'e, 'delirten hastalık' veya 'intihar hastalığı' olarak da bilinen 'trigeminal nevralji' (ani yüz ağrısı) teşhisi konuldu.

Uzmanlar, özellikle diş ağrısına benzediğinden yanlışlıkla dişleri çekilen hastaların çok sık olduğunu ve bu hastaların diş çekimlerinden fayda görmediğini de söylüyor.

Ünlü Sanatçı Umut Akyürek'e 'İntihar Hastalığı' Teşhisi Konuldu

Dün Umut'la konuştum, 'Maalesef dişçi hatası ve ihmali!' dedi. Meğer dişleri yapılırken beyinden gelen trigeminal sinirlerini zedelemişler. Kendisine 'trigeminal nevralji' teşhisi konulan Umut Akyürek, tıpta bilinen en şiddetli ağrılarla boğuşuyor. Boş yere diş ve sinüzit tedavisi gören Umut'un rahatsızlığına, Perşembe günü beyin cerrahi uzmanları bakacak.

Umut, 'Ne olacak ben de bilmiyorum ama çok zor bir rahatsızlıkmış, beni hayata küstüren hastalık. Ne yapalım kaderde bu da varmış, dualarınızı eksik etmeyin' diyor. Ben de canım dostuma acil şifalar diliyorum.

Canım Umut'cum, dualarımız seninle…

Halk arasında 'delirten hastalık' diye bilinen 'trigeminal nevralji', yüz bölgesini tutan bir nöropatik ağrı türüdür ve 'tic douloureux' diye de adlandırılır. Trigeminal nevralji, trigeminal sinirin bir ya da daha fazla dalının kapsadığı alanda gelişen, ani, genellikle tek taraflı, şiddetli, kısa süreli, şimşek gibi saplanan bir ağrıdır. Çeşitli çalışmalarda, trigeminal nevralji görülme sıklığının 100.000'de 5 ile 25 arasında olduğu bildirilmiştir. Kadınlarda 1.7-2.2 kat daha sık olduğu bilinmektedir. Ağrının genellikle yüzün alt ve üst çene bölümünde görüldüğü ve daha çok 50 yaş üzerinde görülen hastalığın, çocuklarda bile olabileceği belirten uzmanlar, "Hastalık yüzün duyusunu sağlamanın yanında, çiğneme kaslarının çalışmasını sağlayan trigeminal sinirde bir problem olması sonucunda oluşmaktadır. Trigeminal nevralji ağrısı sürekli, yakıcı veya sancılı bir ağrıdır, bu da hastayı sıkıntıya sokabilmektedir. Bazı hastalar bu ağrı nedeniyle yemek yiyemez, su içemez hale gelmektedir." diyor."

Haberler.com - Magazin

Umut Akyürek, Onur Akay, İstanbul, Ağrı, Magazin, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (46)

Yasar Akkaya:

UMUT AKYÜREK HANİMA NAZAR DEĞMİŞ BENCE.Hem sesi hem de kendisi çok güzel zaten.Nazar la alakali araştırma yapmalı Gerekirse ekranlara bile veda edip evinde oturmali .Çünkü sağlık herşeydir

TERBİYESİZLER:

İnsanların hastalığına oh olmuş estetik yaptırmasaymış diyecek kadar düştünüz mü ? Erkeklerde de görülebilen bir hastalık bu herkesin başına gelebilir. Biraz edep terbiye yahu ! Bir de bu nasıl sanatçı tanımıyorum diyenler olmuş her ünlü sanatçı değildir. Sanatçı ünlü olana demez. Ayrıca hanımefendi zaten TRT sanatçısı

Cemre cure:

Bunun Ankarada tedavisi oldugunu duymustum. COK Sasirmistim o sinirleri y as kiyolarmiymis neymis Ama onun turkiyede bi tane doktor oldugunu duymustum Allah dert verip derman aratmasin cok zor.

Tüm 46 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title