Afrin Operasyonunun 29 Günlük Bilançosu: 674 Hedef İmha Edildi

Afrin Operasyonunun 29 Günlük Bilançosu: 674 Hedef İmha Edildi

Afrin operasyonunun 29. gününde açıklama yapan TSK, şimdiye kadar 674 hedefin imha edildiğini duyurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 20 Ocak 2018'de Suriye'nin Halep kentine bağlı Afrin kırsalında terör örgütlerine yönelik Zeytin Dalı Harekatı'nı başlattı. Zeytin Dalı Harekatı'nda 29. güne girilirken TSK'dan açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "674 hedef imha edildi, 1595 terörist etkisiz hale getirildi." denildi.

TSK: HAREKAT KAPSAMINDA 674 HEDEF İMHA EDİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, "Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'e ait 674 hedef hava harekatlarıyla imha edildi." denildi.

ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI 1595 OLDU

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bugün, kara ve hava operasyonları sonucunda terör örgütleri PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensubu 44 terörist etkisiz hale getirildi.

Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1595 oldu.

65 NOKTA TERÖRİSTLERDEN TEMİZLENDİ

TSK ve ÖSO birliklerinin Zeytin Dalı Harekatı'nda ilerleyişi hızla sürüyor. Afrin kırsalında son iki günde 9 köy ve 1 stratejik tepe teröristlerden temizlendi. Harekatın 28. günü itibarı ile 65 noktada hakimiyet sağlandı.

Harekat kapsamında ele geçirilen noktalar şöyle; "Bülbül beldesi merkezi, beldeye bağlı Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa, Bak Ubasi, Ali Kar, Şeyh Huruz, Ömer Simo ve Duraklı köyleri, Huruz Dağı, Darmık Dağı, Kurni Dağı, Havuz Tepesi ile Kürdo, Şeyh Huruz köyüne bağlı iki köy altı yerleşim; Racu beldesinde Ayn Batman Dağı, Edamanli, Kude, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği, Alkana, Kırmızı, Karri, Şerbanlı, Şedya ve Harab Summak köyleri, 915. Tepe, 740. Tepe ile 1027. Tepe; Şeyh Hadid beldesinde Cukali Favkani ve Orta Çakallı köyleri ile Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak köyü ve Hac Bilal köyü; Cinderes beldesinde Hacı İskender, Deyr Ballut, Hammam, Nisriyye, Dükkan, Eşkan, Arşali, Muhammediye ve Divan Fevkani köyü ve ona hakim 3 tepe ile Mersides, Nisriyye ve Amara Tepesi; Şeran beldesinde Burseya Dağı, Serincek, Kastel Cündo ve Dikmetaş köyleri ile Sirgaya Tepesi, Hasan Kelkavi ve Celeme köyü"

31 MEHMETÇİK ŞEHİT OLDU

20 Ocak'ta başlayan Zeytin Dalı Harekatı'nda yaşanan yoğun çatışmalarda 31 asker şehit düştü.

Kaynak: AA