Türk Sanatçısı İsmail Acar'ın Eserleri, Moskova'da Sergilendi

Türk Sanatçısı İsmail Acar'ın Eserleri, Moskova'da Sergilendi

Rusya'nın Başkenti Moskova'da Her Sene Düzenlenen Moskova Uluslararası Geleneksel ve Çağdaş Sanat Festivali'ne, İlk Defa Bu Yıl Bir Türk Sanatçısı Katıldı.

Türk Sanatçısı İsmail Acar'ın Eserleri, Moskova'da Sergilendi

Rusya'nın başkenti Moskova'da her sene düzenlenen Moskova Uluslararası Geleneksel ve Çağdaş Sanat Festivali'ne, ilk defa bu yıl bir Türk sanatçısı katıldı.

Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı'nın girişimiyle 7-13 Mart tarihleri arasında Kremlin sarayının yanıdaki Manej sergi salonunda gerçekleşen sanat etkinliğinde, Türkiye'nin uluslararası prestij sahibi ressamı İsmail Acar da "Yönsüz" konseptli tablolarıyla bir sergi açtı.

20 ülkeden 600 sanatçı katıldığı etkinliğe, yaklaşık 40 bin kişi katıldı. Fetivalde, Acar'a ait "Yönsüz" temalı 8 eser büyük ilgi gördü. Konsept, herbir tablo dört farklı yönde asılabildiği gibi, bir çok farklı açıdan da izlenebiliyor. Sanatçının usta firçasından çıkmış "Derviş üçlemeleri, Roma, Troya, Moskova" yağlıboya resimleri ile "Aya Sofya ve Süleymaniye" gibi mimarlık, tarih ve sanatın buluştuğu tabloları da sergilenen eserler arasında yer aldı.

1971 doğumlu İsmail Acar, 1992 senesinden bu yana, yurtiçi ve dışında yaklaşık 100'e yakın kişisel sergiye katıldı. Acar'ın yaptığı "Aya Sofya ve Sanal İzdüşümler" sergisini 350 bin kişi izledi. 2005'te Venedik Bienali'ne katılan Acar, Doğal Tarih Müzesi, Sanat Bilimler Akademisi, Fortini Müzesi gibi 3 büyük müzede 20 palazzo'da büyük kanal boyunca 360 parça eseri sergileyerek ilgi odağı oldu.

Sergilenilen eserleri "Sultan in Venice" konseptiyle dikkatleri üzerine çeken sanatçının eserlerini her gün yaklaşık 45 bin kişi izledi. 2007 uluslararası Floransa Bienali'ne de katılan Acar, yeni teknikler dalında birincilik ödülü kazandı.

Mart ayı sonunda Katar'da yapılacak Uluslararası Körfez Sanat Festivali'ne kişisel bir sergiyle katılacak olan sanatçı 2009 Uluslararası New York Bienali'nden de davet aldı.

(AK-KB-D)