Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk Açıklaması
Haberler » Güncel » Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk Açıklaması - Haber

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk Açıklaması

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, liselere geçişte uygulanacak yeni sisteme ilişkin, "Adrese dayalı sistem açık bir kast sistemidir.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk Açıklaması

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı , liselere geçişte uygulanacak yeni sisteme ilişkin, "Adrese dayalı sistem açık bir kast sistemidir. Bu milleti sınıflara göre tanzim etmektir. Amaç bu olmasa da sonuç budur." değerlendirmesinde bulundu.


Koncuk, liselere geçişte uygulanacak yeni modele ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, yeni sistemin tartışmalı olduğunu belirtti.


Yeni sistemde, "sınavsız geçiş sistemi ya da en iyi okul evine en yakın okuldur" anlayışının hakim olduğunu ifade eden Koncuk, her öğrenciye elektronik ortamda beş okul açılacağını, öğrencinin tercih yaparak bunlardan birisine yerleştirileceğini bildirdi.


"Açılacak bu beş okul hangi tür okullar olacak?" diye soran Koncuk, şöyle devam etti:


"Bakanın dediği gibi öğrenci istemediği okula nasıl gitmeyecek, beşten başka tercih hakkı yok ki. Anadolu liselerinin sınıf mevcudu kaç olacak? Yeni sistem kalabalık sınıflara dönüş kaygısı oluşturmuyor mu? İsteyen her öğrenci beş tercihinden birine zorunlu kayıt yaptırmayacak mı? 'Bu durumda istemediği okula yerleşmeyecek.' sözü sıkıntılı."


Yeni sistemin ilkokul ve ortaokul kayıtlarında yaşanılan sahte adres beyanı sıkıntısını lise kayıtlarına da taşıyacağını savunan Koncuk, "Nitelikli okullar olarak tanımlanan sınavlı okullar olduğu sürece sınavı kaldırmak iddiasının tam bir hayal olduğu da artık anlaşılmıştır." ifadesini kullandı.


Özel ders ve kurs gibi ihtiyaçların yeni sistemde de devam edeceğini ve nitelikli okul sayısı azalacağı için rekabetin artacağını öne süren Koncuk, şu görüşleri savundu:


"Yeni dönemde en karlı çıkacak olanlar yine özel okullar olacaktır. Çünkü Anadolu liseleri nitelikli okul kavramı dışına çıkarılmıştır. Kayıtlarda yaşayacağımız sıkıntıların boyutlarını şimdiden görmek mümkün. Allah çocuklarımızın yar ve yardımcısı olsun. Görmeyenlere feraset! Bir önemli problem de adrese dayalı sistem açık bir kast sistemidir. Bu milleti sınıflara göre tanzim etmektir. Amaç bu olmasa da sonuç budur."

Kaynak: AA

Manşet

Haberler