Suriye'deki Yerel Kaynaklar: Türk Askeri Bu Gece İdlib'e Girecek - Haberler
Haberi Paylaş

Suriye'deki Yerel Kaynaklar: Türk Askeri Bu Gece İdlib'e Girecek

Haberler.com - Haberler | Güncel

Türkiye ve Rusya'nın, Suriye'de ilan ettikleri "çatışmasızlık bölgeleri"nde garantör ülke sıfatıyla asker bulundurmasına karar verilmişti. Bazı askeri kaynaklar ve Suriye'deki yerel güçler, TSK'nın bu gece İdlib'e gireceğini iddia etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Soçi ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Putin'le yaptığı görüşmeden, Suriye'de başta İdlib olmak üzere bazı yerlerde "çatışmasızlık" ve "uçuşa yasak bölge" ilan edilmesi karar çıkmıştı.

Astana'da Türkiye, Rusya ve İran arasında imzalanan anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle, Suriye'de muhalifler ve rejim güçleri arasında çatışmaların en yoğun olduğu alanlarda 4 "çatışmasızlık bölgesi" ve bu bölgelerin sınırları boyunca "güvenlikli bölgeler" kuruldu.

ÇATIŞMASIZLIK BÖLGELERİ

Suriye'nin 4 yerinde oluşturulan çatışmasızlık bölgelerinin çerçevesi, genel olarak şöyle belirlendi:

İdlib ili ve komşu illerin ( Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyindeki belli bölgeler, başkent Şam'daki Doğu Guta, Suriye'nin güneyinin belli bölgeleri (Deraa ve Kuneytra vilayetleri).


TÜRK ASKERİNİN BU GECE İDLİB'E GİRECEĞİ İDDİA EDİLDİ

Anlaşmaya göre, 'çatışmasızlık bölgeleri' sınırlarındaki 'güvenlik bölgeleri'ni garantör ülkelerinin askeri güçleri idare edecek. Anlaşma gereğince Türk askerlerinin, muhaliflerin elinde bulunan İdlib'e bu gece gireceği ve kontrolü sağlayacağı iddia edildi.

THE TIMES: TÜRK ASKERİ İDLİB'DE DEVRİYE GEZECEK

İngiliz The Times gazetesi, Orta Doğu muhabiri Richard Spencer da imzasını taşıyan haberde Türk askerinin İdlib'de devriye gezeceğini yazdı. Gazeteye konuşan iki kaynak, varılan anlaşmayla Türk ordusunun muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde güvenliği sağlamak için İdlib'de devriye gezeceğini söyledi.

İDLİB KENTİNİN KONUMU

Türk askerlerinin gireceği iddia edilen İdlib'in kuzeyinde terör örgütü YPG'nin elinde tutuğu Afrin bulunuyor. Kentin güneybatısında ise Esed rejiminin denetiminde olan Lazkiye kenti yer alıyor. İdlib Mayıs ayından önce yoğun şekilde Rus ve Esad rejiminin hava harekatlarına maruz kaldı.

HATAY VALİLİĞİ İDDİAYI YALANLADI

Hatay Valiliği, Arapça yayın yapan bazı internet siteleri ve sosyal medya hesaplarında yer alan Suriye'nin İdlib bölgesine gireceği iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Arapça yayın yapan bazı siteler ve sosyal medya hesaplarında iddia edildiği gibi Türk ordusunun İdlib bölgesine gireceği şeklindeki açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Böyle bir açıklamanın Valiliğimiz tarafından yapılması da söz konusu değildir."

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Lazkiye, Astana, Suriye, İdlib, Dünya, Güncel, Haber

title