TRT'den Yeni Dizi: En Uzun Yüzyıl - Haberler Magazin
Haberi Paylaş

TRT'den Yeni Dizi: En Uzun Yüzyıl

Star - Haberler | Magazin
TRT'den Yeni Dizi: En Uzun Yüzyıl

19. yüzyılda yaşanan önemli olayları anlatan 'En Uzun Yüzyıl' dizisinin ilk bölümü Sultan Abdulaziz'in intikamını alan Çerkez Hasan'ı anlatıyor.

TRT1'in yeni dizisi En Uzun Yüzyılın ilk bölümünde, aradan 138 yıl geçmesine rağmen hala konuşulan bir olay anlatılıyor: Abdülaziz'in halli.

Kendi göreve getirdiği paşaların dış güçlerle işbirliği yapması sonucunda tahtan indirilen, haremi ve kendisi aşağılanan ve sonrada öldürülen Abdülaziz'in intikamını almak, yaveri ve kayınbiraderi olan Çerkez Hasan'a düşer. Herkesin korkup sustuğu bir ortamda Çerkez Hasan darbecilerin toplantısını basarak darbenin liderliğini yapan Serasker (Genelkurmay Başkanı) Hüseyin Avni Paşa ve Hariciye Nazırı Mehmed Raşid Paşa'yı öldürüp Kayserili Ahmet Paşa'yı yaralar. Böylelikle hem padişahın, hemde üzerinden şalı alınarak yarı çıplak halde Dolmabahçe sarayından çıkarılan ve üşüterek ölen kardeşi Nesrin Sultan'ın intikamını alır.

1000'e Yakın Figüran Kullanıldı

İlk modern darbe olarak kabul edilen Abdülaziz Han'ın Tahtan indirilmesini anlatan bu bölümde tanınmış oyuncular yer alıyor. Ferit Aktuğ, Tuğçe Kumral, Adnan Biricik, Nejat Birecik, Muhammet Cangören, Demir Karahanın rol aldığı dizide 1000'e yakında figüran kullanıldı. İstanbul'da bir çok tarihi mekanda çekilen dizide, Abdülaziz Han'ın öldürülme sahnesi ise gerçek mekanında yani Abdülaziz'in öldürüldüğü Feriye Sarayı'nda çekildi.

Dizide ayrıca dönemi birebir yansıtan kostümler de ön plana çıkıyor.

Star - Magazin Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title