Transdinyester Haberleri

Transdinyester haber, Transdinyester son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Transdinyester - 27.01.2021
Moldova, Kovid-19'a karşı aşılama sürecini şubatta başlatmaya hazırlanıyor
Moldova'nın Transdinyester bölgesine Rus yapımı aşısı ulaştırılacak Öte yandan, Rusya'da Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsünce geliştirilen "Sputnik V" (GamKovidVak) aşısının tescili için Moldova Sağlık Bakanlığına başvuru yapıldığı ifade edildi.
Transdinyester - 25.01.2021
"Kaleiçi Old Town Festivali" ile ünlenen Muratpaşa Belediyesi'ne festival davetleri
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'a gelen davet mektupları arasında Slovakya'dan "Uluslararası Kültür Festivali", Almanya'dan "Halk Festivali", Tunus'tan "Akdeniz ve Balık Festivali", Transdinyester'den "Bender kuruluş yıldönümü etkinlikleri" ve Gürcistan'dan "Geleneksel Şehir Günü" festivali yer aldı.
Transdinyester - 10.12.2020
Moldova ve Ukrayna, toprak bütünlüğünü sağlamak için birlikte çalışacak
Kuleba, Moldova sınırları içerisinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden "Transdinyester" meselesinde Moldova'yı her zaman desteklediklerini belirterek, "Ülkelerimiz, kendi toprak bütünlüğünü sağlayacak projeler gerçekleştirme ve girişimlerde bulunma için ileride birlikte çalışacak.
Transdinyester - 01.12.2020
Rusya, Transdinyester'deki Rus askerlerinin kamuoyu gündemine getirilmesini istemiyor
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moldova'nın Transdinyester bölgesinde Rus askeri bulunmasının sürekli olarak kamuoyu gündemine getirilmesi gerekmediğini söyledi.
Transdinyester - 30.11.2020
Moldova Cumhurbaşkanı Sandu: "Rus askeri güçlerin Transdinyester'den çıkarılması gerekiyor"
Moldova'da yeni seçilen Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Rus askeri güçlerinin, ülkenin Transdinyester bölgesinden çıkarılması gerektiğini söyledi.
Transdinyester - 25.11.2020
Haşim Thaçi'nin tasfiyesi ne anlama geliyor?
Buna karşılık Kosova'nın AB ile ilişkileri, adaylık ve tam üyelik yolunda, beş üye devletin Kosova'yı tanımaması nedeniyle tıkanmış vaziyette. Kosova Cumhuriyeti'ni tanımayan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Yunanistan, Romanya, Slovakya ve İspanya'nın temel kaygıları, kendi ülkelerindeki ayrılıkçı eğilimlerin güçlenmesi veya böyle bir tanımanın ayrılıkçılığı meşrulaştıracağı endişesi. İspanya Kosova Cumhuriyeti'ni tanıması halinde, bunun Bask ve Katalan bölgelerinde ayrılıkçı eğilimleri teşvik edeceği kaygısını taşıyor. Romanya hem Erdel'deki ayrılıkçı Macar azınlık hem de Moldovya'da Transdinyester Cumhuriyeti nedeniyle Kosova'ya mesafeli davranıyor.
Transdinyester - 24.11.2020
Moldova'daki seçimler ve Transdinyester sorunu
Özellikle 2003 yılında Gürcistan'da yaşanan Gül Devrimi'nden sonra Baltık cumhuriyetleri dışında eski Sovyet coğrafyasındaki seçimler adeta Rusya ile Batı arasında bir mücadele alanı haline geldi.
Transdinyester - 23.11.2020
Moldova yönünü Batı'ya mı çevirdi?
Kişinev'deki devlet başkanlığı koltuğunda 2016'dan bu yana, ülkenin en güçlü siyasi partisi olan Sosyalist Parti liderliğinden devlet başkanlığı koltuğuna geçiş yapmış Igor Dodon bulunuyordu. Dodon ve Sosyalist Parti, Rusya'nın çıkarlarını yansıtan ve dış politika yaklaşımı hususunda da Moskova'nın taleplerine ve önceliklerine uygun bir anlayışı kurgulamayı öncelik olarak gören bir yaklaşıma sahip. Nitekim Dodon birçok kez Vladimir Putin'i öven ve onun devlet yönetimi anlayışını örnek aldığını ifade eden bir lider. Başkanlığı boyunca Rusya'yı birçok kez ziyaret eden ve aldığı kararlarda Moskova'nın verdiği sinyalleri ciddiyetle takip ettiği görülen Dodon, Moskova'nın önceliklerinden biri olan, Avrasya Ekonomik Birliği'ne ülkesini üye yapma hususunda ise başarılı olamadı. Zira Moldova toplumu Avrupa Birliği (AB) ve Rusya ekseninde kutuplaşmış durumda ve bu durum, ülkenin NATO üyeliği hususunda da adım atmasını engelliyor. Moldova'daki toplumsal/siyasal kutuplaşma yalnızca siyasal aktörler ekseninde görülen bir durum değil. Zira Transdinyester özelinde görülen siyasal ayrılıkçılık ve bu bölgede kurgulanmış olan de facto bağımsız siyasal yapı, gerek Rusya ile olan ilişkileri gerekse de dış politika kararlarını ve hatta seçimleri de etkileyen en temel gerçeklik haline gelmiş bulunuyor.
Transdinyester - 20.11.2020
Son dakika haberi: Moldova Cumhurbaşkanı Sandu, "Transdinyester" meselesini değerlendirdi Açıklaması
Son dakika habere göre Moldova'da yeni seçilen Cumhurbaşkanı Maia Sandu, "Transdinyester" meselesinin Rus askeri birliklerinin bölgeden çıkarılmasıyla çözülebileceğini belirtti.
Transdinyester - 15.11.2020
Moldova'daki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oy verme işlemi sona erdi
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerinin alındığı seçimlerde oylama işlemi, 139'u yurt dışında, 42'si de Moldova sınırları içerisinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden "Transdinyester" bölgesinde toplam 2 bin 143 sandıkta gerçekleşti.
Transdinyester - 15.11.2020
Moldova cumhurbaşkanını seçmek için ikinci kez sandık başında
Seçimlerde cumhurbaşkanını belirlemek için 139'u yurt dışında, 42'si de Moldova sınırları içerisinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden "Transdinyester" bölgesinde toplam 2 bin 143 sandık kuruldu.
Transdinyester - 02.11.2020
Moldova'da cumhurbaşkanı ikinci turda belirlenecek
Öte yandan, Moldova İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkenin Transdinyester ve çeşitli bölgelerinde seçim merkezlerine giden yolların bloke edildiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı belirtildi.
Transdinyester - 01.11.2020
Moldova'daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verme işlemleri sona erdi
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerinin alındığı seçimdeki oy verme işlemi, 139'u yurt dışında, 42'si de Moldova sınırları içerisinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden "Transdinyester" bölgesinde toplam 2 bin 143 sandıkta gerçekleştirildi.
Transdinyester - 01.11.2020
Moldova'da halk cumhurbaşkanını seçmek için sandık başında
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerinin alındığı seçimdeki oy verme işlemi, 139'u yurt dışında, 42'si de Moldova sınırları içerisinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden "Transdinyester" bölgesinde toplam 2 bin 143 sandıkta gerçekleştiriliyor.
Transdinyester - 27.08.2020
Son dakika haberi | Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin Komrat Başkonsolosluğunun açılış töreninde konuştu...
Türkiye'nin Moldova'nın sınır ve toprak bütünlüğüne önem verdiğine de değinen Çavuşoğlu, "Aynı şekilde, Transdinyester sorununun da bu çerçevede çözülmesi için desteğimiz devam edecek.
Transdinyester - 26.08.2020
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Moldovalı mevkidaşıyla ortak basın toplantısında konuştu Açıklaması
Transdinyester sorunuyla ilgili olarak da Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Biz Türkiye olarak Transdinyester ihtilafının da Moldova'nın toprak bütünlüğü temelinde, diplomatik yollarla en kısa sürede çözülmesini temenni ediyoruz.
Transdinyester - 01.06.2020
Son Dakika: Açık semalara veda, soğuk savaşa merhaba
Ancak aynısını Rusya ve Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamı için söylemek mümkün değil. Anlaşmanın tamamen ortadan kalkması halinde Türkiye dahil NATO üyesi ülkeler ABD'nin temin edeceği uydu istihbaratına daha bağımlı hale gelecekler. ABD dışındaki NATO ülkelerinin Rusya ile bu anlaşmayı sürdürme ihtimali var mı? Olayların gidişatına baktığımızda bunun gerçekçi bir seçenek olduğunu söylemek mümkün değil. Açık Semalar Anlaşması'nın ortadan kalkması yalnızca Rusya'ya yönelik güven kaybına yol açmakla kalmayacak. Bu güven kaybı beraberinde öngörülemeyen yan etkileri de beraberinde getirecek. Türkiye'nin Suriye'de Rusya'yla yürüttüğü işbirliği yeni komplikasyonlarla karşı karşıya kalabileceği gibi Rusya'nın Suriye'de olduğu gibi Libya'da da ülkenin ikiye bölünmesi yönünde adımlara destek vermesi olasılık dahilinde. Rusya'nın günümüzde Yukarı Karabağ ve Güney Osetya meselesi ile Kafkaslarda, Donbas ve Kırım'ı Ukrayna'dan ayırarak Karadeniz'de, Transdinyester'i Moldova'dan ayırarak Karpatlar istikametinde, Suriye'de Fırat'ın batısına hakim olarak Doğu Akdeniz ve Kıbrıs istikametinde, Libya'nın doğusunun ayrılmasına destek olacak şekilde zemin oluşturarak Orta Akdeniz ve İtalya istikametinde kendisine nüfuz alanları oluşturması, gri alanlar oluşturarak askeri varlığını inşa edecek ihtilafları beslemesi sistematik bir politika halini almış durumda.
Transdinyester - 02.03.2020
Moldova'da, Rus askeri güçlerin Transdinyester'deki varlığı protesto edildi
Moldova'da, Rus askeri güçlerin Transdinyester bölgesindeki varlığı protesto edildi.
Transdinyester - 01.03.2020
Ukrayna'da İdlib şehitleri için destek gösterisi
DHA'ya konuşan Tatyana Juravleva adlı gösterici, 'Ukrayna vatandaşları olarak buraya Türk halkını desteklemeye geldik. Rusya ile olan mücadelelerinde yanlarındayız. Rusya, Ukrayna topraklarını da işgal etti, Gürcistan'da, Abhazya'da, Transdinyester'de, Dağlık Karabağ'da da suç işledi' dedi.
Transdinyester - 01.03.2020
Ukrayna'da İdlib şehitleri için destek gösterisi
DHA'ya konuşan Tatyana Juravleva adlı gösterici, "Ukrayna vatandaşları olarak buraya Türk halkını desteklemeye geldik. Rusya ile olan mücadelelerinde yanlarındayız. Rusya, Ukrayna topraklarını da işgal etti, Gürcistan'da, Abhazya'da, Transdinyester'de, Dağlık Karabağ'da da suç işledi" dedi.
Transdinyester - 17.02.2020
SETA'nın "Rusya'nın Ukrayna'daki Hibrid Savaşı" raporu Açıklaması
'Rusya Federasyonu'nun, Ukrayna'ya karşı neden bir hibrid savaş başlattığı' sorusuna da cevap aranan rapordu şunlar aktarıldı: "Rusya'nın kısa vadedeki çıkarı, Ukrayna'yı istikrarsızlaştırmak ve yönetilmesini zorlaştırmak için ülke ve yönetici kadro üzerinde sürekli baskı kurmak üzere çatışmayı sürdürmektir. Uzun vadede ise Doğu Ukrayna'daki savaşı -Abhazya, Güney Osetya ve Transdinyester'de olduğu gibi- dondurulmuş çatışmaya dönüştürmektir.
Transdinyester - 14.02.2020
Transdinyester, Rusya'dan yeni askerler istedi
Moldova'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Transdinyester, ülkedeki 400 Rus askerine ilave olarak 3 bin 800 asker daha istedi.
Transdinyester - 09.01.2020
AGİT Dönem Başkanlığını Arnavutluk üstlendi
AGİT bölgesindeki çatışmaların çözüme kavuşturulmasının Arnavutluk'un dönem başkanlığı süresince öncelikli konuların başında yer alacağını belirten Rama, Dağlık Karabağ ve Transdinyester sorunlarına dikkati çekti.
Transdinyester - 05.12.2019
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'dan AGİT'e FETÖ uyarısı
Gürcistan, Transdinyester ve Karabağ'da donmuş çatışmaların çözümlenemediğini kaydeden Çavuşoğlu, söz konusu sorunlara, uluslararası hukuka uygun ve bölge bütünlüğü temelinde çözümler bulunması gerektiğini anlattı.
Transdinyester - 27.09.2019
"Transdinyester sorununun çözümü önceliğimiz"
NEW Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon, Moldova'nın Transdinyester meselesine ilişkin, "Transdinyester sorununun çözümü önceliğimizdir.
Transdinyester - 13.09.2019
"Rusya'ya yönelik yaptırımlar, barış sağlanana kadar sürdürülmeli"
"Donbas'ta, Abhazya ve Transdinyester senaryosunu istemiyoruz" Barış güçlerinin, Ukrayna ile Rusya sınırında olması gerektiğine işaret eden Zelenskiy, "Bu konuya temkinli yaklaşıyorum.
Transdinyester - 11.09.2019
"Rus güçlerinin Transdinyester'den çekilmesi önceliğimiz"
Moldova Dışişleri Bakanı Nikolay Popesku, Rus askerlerinin Transdinyester bölgesindeki varlıklarının Moldova Anayasası'nda yer alan tarafsızlık ilkesine aykırı olduğunu belirterek, "Birliklerin geri çekilmesi, Moldova için en öncelikli konulardan biri olmaya devam ediyor.
Transdinyester - 11.07.2019
"Ukrayna ile Moldova, Rus askerlerini topraklarında istemiyor"
Ukrayna ile Moldova'nın güvenilir ortak olduğuna dikkati çeken Zelenskiy, "Ukrayna, Moldova'nın toprak bütünlüğünü desteklemeye ve Transdinyester meselesinin çözüm sürecinde aktif rol almaya devam edecek.
Transdinyester - 13.06.2019
ANALİZ - Moldova'da siyasi kriz derinleşiyor
Son günlerde Cumhurbaşkanı Dodon ve Plahotnyuk'in birbirilerine yönelttikleri Transdinyester'le ilgili suçlamalar da durumun zorluğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.
Transdinyester - 11.02.2019
Moldova'nın Rusya'dan Doğal Gaz İthalatı Geçen Yıl Yüzde 8,4 Arttı
Moldova'da gaz çalışmaları Gazprom, Moldova Hükümeti ve Transdinyester Sanayi Bakanlığı tarafından kurulan ortak bir Rus-Moldova şirketi olan Moldovagaz tarafından yürütülüyor.
Transdinyester - 02.01.2019
Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Bodnar "Rusya, Kırım Tatarları'nı Bölmeye Çalışıyor"
"RUSYA, GERİLİMİ TIRMANDIRIYOR" Ukrayna'yla Rusya arasında Karadeniz'le Azak Denizi'ni bağlayan Kerç Boğazı konusunda tırmanan krizi de değerlendiren Vasil Bodnar, Rusya'nın Ukrayna'yı provokasyonla suçlamasının kesinlikle gerçek dışı olduğunu; gerilimi tırmandıranın Rusya olduğunu söyledi. Rusya'nın 2014 yılından beri Ukrayna'ya karşı savaş faaliyetleri yürüttüğünü dile getiren Bodnar, Kasım ayı sonunda Kerç Boğazı civarında patlak veren olayın, gerilimin tırmandırılmasına işaret ettiğini belirtti. Rusya'nın bu gerilimdeki bir amacının Azak Denizi'ndeki Ukrayna limanlarını abluka altına almak, diğer bir amacının ise, uluslararası hukuka aykırı şekilde Kerç Boğazı'nın Rusya'ya ait olduğunu kabul ettirtmek olduğunu söyleyen Bodnar, Rusya'nın, 2014'te ele geçirdiği Kırım Yarımadası'na, Karadeniz'in bütün sahillerini vurabilecek füzeler yerleştirdiğini ve Karadeniz'i bir gerilim bölgesi haline getirdiğini ifade etti. Ukrayna'nın hemen güneybatısında bulunan Moldova'nın ayrılıkçı Transdinyester bölgesindeki Rus kuvvetleri de hesaba katıldığında Ukrayna'nın sınırlarının yarıdan fazlasının Rus tehdidi ile çevrili olduğunu söyleyen Bodnar, Rusya'nın Ukrayna sınırlarına yerleştirdiği silahların da, savunma değil, saldırı silahları olduğunu kaydetti.
Transdinyester - 02.01.2019
Dha Dış - Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Bodnar "Rusya, Kırım Tatarları'nı Bölmeye Çalışıyor"
Ukrayna eski İstanbul Başkonsolosu ve Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasil Bodnar, Türk-Ukrayna ilişkilerinin 2018 yılındaki seyrini ve Rus-Ukrayna gerilimini, Demirören Haber Ajansı'na değerlendirdi.  "TÜRKİYE'NİN DESTEĞİ, BİZİM İÇİN ÖNEMLİ"  2018 yılının Türkiye-Ukrayna ilişkilerinde verimli bir yıl olduğunu ve çok sayıda üst düzey ziyaret yapıldığını ifade eden Bodnar, Türkiye'nin Rusya'nın 2014'te Ukrayna'nın Kırım Yarımadası'nı ilhak etmesini tanımadığını ve sürekli Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne destek verdiğini belirtti. Bodnar, Türkiye'nin desteği siyasi düzeyde olmakla birlikte, Ukrayna'nın Rusya tehdidiyle karşı karşıya bulunduğu şartlarda, bu desteğin de önemli olduğunu dile getirdi.  "SERBEST TİCARET ANLAŞMASI İÇİN ACELE ETMEYELİM"  Türkiye'yle Ukrayna arasında on yıldan bu yana devam eden serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin ne zaman sonuçlanıp anlaşmanın imzalanabileceği yönündeki soruya Bodnar, iki ülkenin de yüzölçümü bakımından büyük olduğunu ve anlaşmanın çok sayıda sektörü içerdiğini, bunların her birinde hükümetlerin, yerel üreticilerle anlaşması gerektiğini, bu nedenle, sürecin uzadığını söyledi. Bodnar, "Örneğin, tekstil sektörü, Türkiye'de iyi gelişmiş olan bir sektör. Ukrayna'daysa, henüz gelişmekte olan ve üreticilerimiz açısından hassas bir sektör. Türkiye'de de, tarım sektörü, hassas durumda. Bütün bu sektörlerde hükümetlerin ulusal üreticilerle anlaşmaya varması gerekiyor. Taraflardan birinin, ulusal çıkarlara aykırı davrandığı şeklinde bir izlenimin olmaması gerekiyor. Dolayısıyla, sürecin uzamasının nedeni, kötü niyet değil, tarafların bu kaygılarıdır. Serbest Ticaret Anlaşması, sadece yapmış olmak için yapılmamalı. Yoksa, iki taraf da zarar görür. Eğer süreç aceleye getirilirse, o zaman ortaya bir serbest ticaret anlaşması değil, çok sayıda sınırlaması olan bir anlaşma çıkar" diye konuştu.  "RUSYA, GERİLİMİ TIRMANDIRIYOR"  Ukrayna'yla Rusya arasında Karadeniz'le Azak Denizi'ni bağlayan Kerç Boğazı konusunda tırmanan krizi de değerlendiren Vasil Bodnar, Rusya'nın Ukrayna'yı provokasyonla suçlamasının kesinlikle gerçek dışı olduğunu; gerilimi tırmandıranın Rusya olduğunu söyledi. Rusya'nın 2014 yılından beri Ukrayna'ya karşı savaş faaliyetleri yürüttüğünü dile getiren Bodnar, Kasım ayı sonunda Kerç Boğazı civarında patlak veren olayın, gerilimin tırmandırılmasına işaret ettiğini belirtti. Rusya'nın bu gerilimdeki bir amacının Azak Denizi'ndeki Ukrayna limanlarını abluka altına almak, diğer bir amacının ise, uluslararası hukuka aykırı şekilde Kerç Boğazı'nın Rusya'ya ait olduğunu kabul ettirtmek olduğunu söyleyen Bodnar, Rusya'nın, 2014'te ele geçirdiği Kırım Yarımadası'na, Karadeniz'in bütün sahillerini vurabilecek füzeler yerleştirdiğini ve Karadeniz'i bir gerilim bölgesi haline getirdiğini ifade etti. Ukrayna'nın hemen güneybatısında bulunan Moldova'nın ayrılıkçı Transdinyester bölgesindeki Rus kuvvetleri de hesaba katıldığında Ukrayna'nın sınırlarının yarıdan fazlasının Rus tehdidi ile çevrili olduğunu söyleyen Bodnar, Rusya'nın Ukrayna sınırlarına yerleştirdiği silahların da, savunma değil, saldırı silahları olduğunu kaydetti.
Transdinyester - 26.11.2018
Ukrayna'da Sıkıyönetim İlan Edildi
Parlamentodan, 330 milletvekilinden 276'sının oyu ile geçen kararname gereği, sıkıyönetim 28 Kasım Çarşamba günü yerel saat ile 09.00'da başlayacak. Ülkenin Rusya ve Transdinyester ile olan sınır bölgeleri dahil, bazı bölgelerinde uygulamaya girecek olan sıkıyönetim uyarınca anayasanın 11 farklı maddesindeki bazı temel hak ve özgürlüklere ilişkin kısıtlamalara gidilebilecek.
Transdinyester - 17.10.2018
Erdoğan-Dodon Ortak Basın Toplantısı
Dodon'a samimi dostluğundan dolayı bir kez daha teşekkürlerini ileten Erdoğan, şöyle devam etti: "Bugün önce ikili daha sonra heyetler arası yapmış olduğumuz görüşmelerde ikili ilişkilerimizi etraflıca ele alma fırsatını bulduk. Görüşmelerimizde ifade etmiş olduğumuz üzere Moldova'nın toprak bütünlüğünün, egemenliğinin korunması bizim için çok ama çok önemli. Bölgedeki barış ve istikrar ortamı ancak bu şekilde sürdürülebilir. Transdinyester ihtilafının bu ilkeler çerçevesinde barışçıl yollarla çözülmesi hususundaki desteğimizin süreceğini burada da ifade etmek isterim.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Transdinyester Haberleri | Transdinyester Haber - Haberler - Transdinyester haberleri, son dakika transdinyester haber ve gelişmeleri burada. Moldova, Kovid-19'a karşı aşılama sürecini şubatta başlatmaya hazırlanıyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 12.4.2021 20:08:15. #1.16#
title