Kalp krizi geçiren genç son nefesini verirken özel güvenliğin müdahalesiyle kurtuldu! O anlar kamerada
Advertisement

Kalp krizi geçiren genç son nefesini verirken özel güvenliğin müdahalesiyle kurtuldu! O anlar kamerada

İhlas Haber Ajansı / ÜNSAL KARKA - Haberler | 3. Sayfa

Samsun'da tramvay durağında bekleyen bir vatandaş kalp krizi geçirdiğini anlayınca özel güvenlikten yardım istedi. Hemen ekiplere haber veren özel güvenlik, rahatsızlanan gencin "Ben gittim kurtarın" feryatları arasında kalp masajı yaparak vatandaşı hayata döndürdü. Tam nefesinin kesildiği anda müdahale ettiğini söyleyen güvenlik, "Daha önce böyle bir şey yaşamadım, çok kötü oldum" ifadelerinde bulundu.

Canik ilçesinde Balıkçı Barınağı tramvay istasyonunda yaşanan olayda tramvaya binmek için gelen Serkan Kantekin göğsünde bir ağrı hissederek güvenlik görevlisi Eray Parlak'tan yardım istedi. Hissettiği ağrıyla 2 büklüm hale gelen Kantekin, görevliye "Abi ben gidiyorum. Ben şu anda kalp krizi geçiriyorum" diye seslendi.

KALP MASAJI YAPTILAR

Yardıma koşan görevli Parlak, Kantekin'i istasyona taşıyıp bankın üzerine yatırırken 112 Acil sağlık ekiplerine de haber verdi. Kantekin'in nefesi kesilip kolları iki yana düştüğünde ise yaptığı kalp masajı ile onu hayata döndürdü. Müdahale sonrası biraz toparlayan Kantekin 112 Acil sağlık ekiplerince hastaneye götürüldü. Sağlık durumu düzeldi.

"BAŞKA ÇAREM YOKTU"

Kameralarca da kaydedilen o anları anlatan SAMULAŞ'ın 11 yıllık emektarı Eray Parlak, "Nöbetim esnasında saat 3 gibiydi. 'Abi ben gidiyorum. Ben şu anda kalp krizi geçiriyorum. Beni kurtarın' dedi. Zaten iki büklüm olmuştu. Kusması falan da vardı. Anlattığı şeylerde kalp kiriz belirtilerini gösteriyordu zaten. Ben o esnada acil olarak 112'ye haber verdim ve vatandaşı istasyonun içine taşıdım. Bilinci yerinde olsun diye kendisini sürekli konuşturuyordum. Bir iki vatandaş vardı onlarda sağ olsunlar yardımcı oldular. Son esnada, artık şok geçirmişti ve hiç nefes alamıyordu. Tamamen kendisinden geçmişti. İlk başta en azından bilinci yerindeydi. Sorduğum sorulara cevap verebiliyordu ama kusmadan sonra 'tamamen artık nefesim bitti nefes alamıyorum' dedi. Tamamen gitmişti. O esnada da son çare olarak kendisine kalp masajı uyguladım. Başka bir çarem yoktu artık onu yapmam gerekiyordu. Ben zaten o müdahaleyi yaptıktan sonra biraz öksürmeye başladı. Kendisine gelmeye rahat nefes almaya başladı. Onu hissettim zaten. O müdahaleyi sona bırakmıştım ben. Baştan kalp masajı yapmak istemedim ama son çare olarak onu uygulamak zorunda kaldım. Bende çok üzüldüm. Genç bir arkadaş kendisi. Allah korusun bir şey olsaydı o vicdan azabıyla kendimi çok yıpratırdım" dedi.

"HİÇ NEFES ALAMIYORDU"

Birçok durum yaşadığını, ancak en çok bunun kendisini etkilediğini belirten Parlak, "Sıklıkla ilk yardım eğitimi, kalp masajı eğitimlerinin zaten görmemiz ve almamız gerekiyordu. Bu tür eğitimleri almıştık. Her gün her istasyonda insanlar rahatsızlanabiliyor. Şekeri düşen, yaşı olan, tansiyonu yükselen oluyor. Ben birçok olayla karşılaştım ama bu beni çok derinden etkileyen bir olay oldu. Arkadaş bir de genç,kalp kriziyle hiç karşılaşmamıştım. Tansiyonu düşer müdahale ederiz ya da ambulansı ararız ama 'ben gittim beni kurtarın abi' dediği o an zaten çok kötü oldum. Hiç nefes alamıyordu" diye konuştu.

GÜVENLİK GÖREVLİSİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Görevliye teşekkür eden Serkan Kantekin ise, "Terme ilçesinden yola çıkmıştım o gün. Daha önce böyle bir şey yaşamamıştım. Öncesinde bir rahatsızlık hissettim. Orada daha fena oldum. Sonrasını hiç hatırlamıyorum. Güvenlik görevlisine teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Kalp krizi geçiren genç son nefesini verirken özel güvenliğin müdahalesiyle kurtuldu! O anlar kamerada

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / ÜNSAL KARKA

Haber Yorumları (3)
FENERBAHÇE CUMHURİYETİ : Sen çok fazla dizi seyrediyorsun.
UĞUR DURAN: İlk yardım eğitimlerinin tüm üniversitelerde verilmesi gerek aslında. pek çok insan zaman kaybından ölüyor.
UZAY DAYİ: Panik atak geçirmiş adam. İ
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title