Trabzon Phuket'te Motosiklet Kazasında Ölen Zehra'nın Ailesinden Acılı Bekleyiş
Haberler » Güncel » Trabzon Phuket'te Motosiklet Kazasında Ölen Zehra'nın Ailesinden Acılı Bekleyiş - Haber

Trabzon Phuket'te Motosiklet Kazasında Ölen Zehra'nın Ailesinden Acılı Bekleyiş

Tayland'ın Phuket Adası'nda, Muay Thai sporcusu Cezayirli Amine Halimi ile birlikte motosiklet kazasında yaşamını yitiren Hollanda Radboud Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Zehra Yalçınkaya'nın (28) cenazesinin ailesine teslim edilmesi için başlatılan yazışmalar sürüyor.

'ın Adası'nda, Muay Thai sporcusu Cezayirli Amine Halimi ile birlikte kazasında yaşamını yitiren Radboud Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Zehra Yalçınkaya'nın (28) cenazesinin ailesine teslim edilmesi için başlatılan yazışmalar sürüyor. Cenazeyi henüz teslim alamadıklarını belirten Zehra Yalçınkaya'nın halası Leyla Yalçınkaya, Şu an beklemedeyiz, yeğenimi Phuket'ten Bangok'a getirdiler. Evrakların şu an sadece çevrilmesine bakıyorlar. Hollanda Dışişleri Bakanı ile dün görüşmem oldu; arayacaklarını söylediler. Her an bir gelebilir dedi. Kaza, 30 Kasım gecesi Tayland'ın Phuket Adası'nda meydana geldi. Hollanda'dan tatil ve dövüş sporu 'Muay Thai' dersi için Phuket Adası'na giden, Hollanda Radboud Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Zehra Yalçınkaya'nın bulunduğu, Muay Thai sporcusu Cezayirli Amine Halimi yönetimindeki motosiklet, yolda iddiaya göre, U dönüşü yapan otomobile çarptı. Kazada, Trabzonlu baba ile Hollandalı annenin 2 çocuğundan biri olan Türkiye Kadın Motosikletçiler Kulübü üyesi Zehra Yalçınkaya ve Amine Halimi hayatını kaybetti.


CENAZE İŞLEMLERİ SÜRÜYOR


Kaza sonrası Zehra Yalçınkaya'nın babası Mahmut Çebi Yalçınkaya, kızının cenazesini teslim alabilmek için girişimlerde bulunmak üzere Tayland'a gitti. Türk Büyükelçiliği ve Taylandlı yetkililerle görüşen baba Yalçınkaya, girişimlerinden henüz olumlu sonuç alamadı. Sorunların aşılmasını bekleyen acılı ailenin, kızlarının cenazesini Türkiye'ye getirip, Trabzon'un Of ilçesindeki aile mezarlığında toprağa vereceği belirtildi.


'İNANDIM ZEHRA'NIN ÖLDÜĞÜNE'


Olayı sosyal medyadan öğrendiği anlatan Zehra Yalçınkaya'nın halası Leyla Yalçınkaya, Sabah sosyal medyadan bana çağrıda bulundular. Birkaç kez söylediler, ilk akşam bakmadım. Çünkü güvenmedim. Sonra baktım, yeğenimin pasaportu önüme çıkınca gerçek olduğu kanaatine vardım. Altında İngilizce bir mesaj geldi, 'bizimle iletişime geçer misiniz' diye çağrıda bulundular. Ben bu kişileri aradım, sordum. 'Biz Zehra'nın arkadaşıyız' dediler. 'Zehra'ya bir şey mi oldu' dedim, 'evet kaza geçirdi, vefat etti' dediler. İnanamadım. Tayland'da yayınlanan gazete ilanını bana gönderdiler. O an inandım Zehra'nın öldüğüne. Ailesini aradım, ağabeyim Türkiye'deydi ona haber verdim dedi.


'ŞU AN BEKLEMEDEYİZ'


Olay sonrası Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok ile görüştüğünü ve şu an beklemekte olduklarını ifade eden Leyla Yalçınkaya, Okulunu bitirmişti arkadaşlarıyla tatile gittiler, böyle bir kaza oldu. Ben bu olaydan sonra Dışişleri Bakanlığı'nı, sağlık sigortası şirketini aradım. Onların aracılığıyla cenazeyi buraya getirmeye çalışıyoruz. Şu an beklemedeyiz, yeğenimi Phuket'ten Bangok'a getirdiler şu an. Evrakların şu an sadece çevrilmesine bakıyorlar. Onlar çevrildiği an buraya gelmesini bekliyorum. Hollanda Dışişleri Bakanı ile dün görüşmem oldu; arayacaklarını söylediler. Her an bir haber gelebilir. Dün Of belediye başkanı ile görüştüm, onların çok yardımı oldu. İçiişleri Bakanı Süleyman Soylu ile de görüşmüşler diye konuştu.


'EN SON TELEFONDA GÖRÜŞMEMİZ OLDU'


Kazada yaşamını kaybeden yeğeninin hayat dolu, başarılı biri olduğunu ve kendisiyle son olarak telefonda konuştuğunu anlatan acılı hala Yalçınkaya şöyle dedi


Zehra çok hayat dolu bir kızdı, gezmeyi seven bir kızdı. Tayland'a üçüncü gidişiydi. Orada arkadaş grubu oluşturdular. Bütün dünyadan arkadaşları vardı orada. Çok hayat dolu biriydi. Çok genç yaşta vefat etti maalesef. Ben Hollanda Dışişleri Bakanı ile iletişime geçtim. Onlar da ilgilendiklerini söylediler, her an Zehra'yı alacağız diyorlar. Zehra ile en son telefonda bir görüşmemiz oldu, hatta o sabah içime doğdu sanki 'Zehra neredesin, ben seni merak ediyorum' diye yazdım. Aslında merak edilecek bir şey de yoktu, bir gün öncesinde konuştuk. Ama o gün sanki bir şey oldu, yazmak geldi içimden. Bir süre sonra zaten haberini aldık


Leyla Yalçınkaya, girişimlerin sonuçlanması halinde yeğenlerini Of ilçesindeki aile kabristanlığında toprağa vereceklerini de ekledi.

Kaynak: DHA

Haber Videosu

: Trabzon Phuket'te Motosiklet Kazasında Ölen Zehra'nın Ailesinden Acılı Bekleyiş

Manşet

Haberler