TOBB Heyeti Filistin'de

TOBB Heyeti Filistin'de

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Tarafından Gazze'de Kurulacak Olan Filistin Sanayi Bölgesi Konusunda, İsrail ve Filistin Tarafından Tam Destek Aldıklarını Söyledi.

TOBB Heyeti Filistin'de

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB tarafından Gazze'de kurulacak olan Filistin Sanayi Bölgesi konusunda, İsrail ve Filistin tarafından tam destek aldıklarını söyledi.

4. Ankara Forumu için İsrail'in Tel Aviv Kenti'ne gelen Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet, akşam saatlerinde Batı Şeria bölgesindeki Ramallah'a geçerek, Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas'la görüştü. Abbas'ın Mukata'daki karargahında gerçekleşen görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Hisarcıklıoğlu, Ankara Forumu'nun 4.'sünü Tel Aviv'de gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, bunun sonrasında Filistin ve İsrail'de olumlu bir havanın estiğini gördüklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, "İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Perez ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la yaptığımız görüşmede, barış ile olumlu sürecin ortaya çıktığını gördük ve bundan memnun olduk. TOBB olarak Gazze'de gerçekleştirecek olduğumuz Filistin Sanayi Bölgesi için iki taraf da destek konusunda bizimle beraber. Filistin ve İsrail tarafında imzalanması gereken bazı anlaşmalar olacak. İki taraf da imza konusunda bize destek vereceğini söyledi" diye konuştu.

Sanayi bölgesinin açılması ve bölgede barışın sağlanması için İsrail ve Filistinli yetkililerle görüş alışverişinde bulunan TOBB heyetinde Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, Başkan Vekili Halim Mete, Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Çağlar, Türk İş Birliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkan Yardımcısı Musa Kulaklıkaya, Türkiye-Filistin Ekonomik ve Sosyal İşbirliği Koordinatörü ve eski bakan Vehbi Dinçerler, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Direktörü Prof. Güven Sak, Türkiye-İsrail İşadamları Derneği Başkanı Ekrem Güvendiren, Yılmazlar İnşaat Murahhas Azası Murat Savaş ve TOBB Avrupa Birliği (AB) Müdürü Mustafa Bayburtlu ile bazı köşe yazarları ve gazeteciler yer alıyor.

(ATA-SŞ-SŞ-OK-D)

Kaynak: İHA