Haberler

  Meta, Yapay Zeka İle Konuşma Çevirisini Geliştiriyor

  Güncelleme:

  Instagram Facebook Threads ve WhatsApp'ı kendi çatısı altında toplayan Meta, yapay zeka dünyasında yaptığı güncellemeler ile dikkatleri üstüne çekiyor. Yeni yapay zeka paketi ile konuşma çevirisini daha kusursuz ve etkileyici hale getiren Meta, fısıltıları bile çevirebiliyor.

  Instagram Facebook Threads ve WhatsApp'ı kendi çatısı altında toplayan Meta yapay zeka dünyasında yaptığı güncellemeler ile dikkatleri üstüne çekiyor. Meta, yeni yapay zeka paketiyle konuşma çevirisini daha kusursuz ve etkileyici hale getiriyor. Artık fısıltıları bile çevirebiliyor. İşte detaylar…

  Meta'nın yeni yapay zekası, konuşma çevirisini daha kusursuz hale getiriyor!

  Ağustos ayında Meta, metin için yaklaşık 100 dili ve konuşma için 36 dili destekleyen yapay zeka çeviri modeli SeamlessM4T'yi tanıttı. Ancak Meta bununla yetinmiyor. Daha geliştirmek için algoritmanın mimarisini güncelledi. Güncellenmiş mimarisiyle bu algoritma, konuşma çevirilerini daha spontane ve anlamlı hale getirecek. Bunun için teknoloji devi Meta şimdi bu araca 2 yeni özellik ekledi.

  İki yeni özellikten ilki, adından da anlaşılabileceği gibi ifadelerinizi çevrilmiş konuşmanıza aktarıyor. Meta bu özelliğe Sorunsuz İfade Edici adını verdi. Bu özellik ile algoritma, ses tonunuzu, duygusal tonunuzu ve fısıltılarınızı, konuşma hızınızı da çevirecek.

  Meta, X, TikTok, Snapchat ve Discord mahkemeye çıkıyor!

  Şimdiye kadar çevrilen konuşmalar, kulağa hep robotik geliyor. Bu özelliğin hem günlük yaşamlarımızda hem de içerik üretiminde potansiyel olarak ezber bozan bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu özellik birkaç dil tarafından destekleniyor. Bu diller arasında İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, İtalyanca var. Hatta Çince bile mevcut.

  İkinci özellik ise, konuşmacı hala konuşurken bir konuşmayı tercüme etmeye başlıyor. Böylece diğerlerinin tercümeyi daha hızlı duymasını sağlıyor. Meta bu özelliğe Kesintisiz Akış ismini verdi. Ne yazık ki bu özelliğin bazı handikapları var. Hala iki saniyenin biraz altında olsa da çeviri esnasında kısa bir gecikme yaşanıyor. Ancak çeviriyi dinlemek için birinin cümlesini bitirmesini beklemek zorunda kalmayacaksınız.

  Meta'ya göre buradaki zorluk, farklı dillerin farklı cümle yapılarına sahip olmasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla çevrilmiş bir çıktı oluşturmaya başlamak için yeterli bağlamın olup olmadığına veya dinlemeye devam edilip edilmeyeceğine karar vermek gerekiyor. Bunun için teknoloji devi, kısmi ses girdisini incelemeye adanmış bir algoritma geliştirmek zorundaydı.

  Meta'nın kusursuz iletişim paketindeki son gelişimi rakiplerini geride bırakıyor. Ayrıca Google ve Samsung gibi şirketlerin sunduğu mobil tercüman araçlarından daha etkileyici görünüyor. Halkın bu yeni özellikleri ne zaman kullanabileceğine dair bir bilgi yok. Ancak uzmanlar, Meta'nın bu özellikleri arttırılmış gerçeklik gözlüklerine dahil edeceğini tahmin ediyor.

  Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

  Instagram Facebook Threads Teknoloji Güncel Haberler

  Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

  Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

  Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

  Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

  AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

  AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

  Bakmadan Geçme

  24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
  Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

  Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title