Haberler

Çin'in 500 metrelik Radyo Teleskobu FAST, 16 ülkeden gözlem başvurusu aldı

Güncelleme:

Dünyanın en büyük tek çanaklı ve en hassas radyo teleskobu olan Çin'in 500 metrelik Diyaframlı Küresel Radyo Teleskobu (FAST), 16 ülkeden gözlem başvurusu aldı ve yaklaşık 6.400 saatlik gözlem onayı verdi. Başvuru konuları arasında temel olarak hızlı radyo patlamaları gözlemleri, pulsar gözlemleri ve nötr hidrojen incelemeleri yer aldı. FAST'ın gözlem ve bakım ekibi, gözlem verimliliğini daha fazla iyileştirmek ve uluslararası astronomi topluluğundan artan talebi karşılamak üzere çalışmalar yürütüyor.

Dünya Genelindeki Bilim İnsanları Çin'in Fast Teleskobuyla Toplamda 6400 Saatlik Gözlem YaptıHavadan çekilen panoramik fotoğrafta Çin'in güneybatısındaki Guizhou eyaletinde bulunan 500 metrelik Diyaframlı Küresel Radyo Teleskobu (FAST) görülüyor, 26 Temmuz 2023. (Fotoğraf: Ou Dongqu/Xinhua)

GUİYANG, 28 Temmuz (Xinhua) -- Dünyanın en büyük tek çanaklı ve en hassas radyo teleskobu olan Çin'in 500 metrelik Diyaframlı Küresel Radyo Teleskobu (FAST), 16 ülkeden gözlem başvurusu aldı ve yaklaşık 6.400 saatlik gözlem onayı verdi.

Başvuru konuları arasında temel olarak hızlı radyo patlamaları gözlemleri, pulsar gözlemleri ve nötr hidrojen incelemeleri yer aldı.

Çin'in güneybatısındaki Guizhou eyaletinde doğal yapıdaki derin ve yuvarlak bir karstik çöküntüde yer alan ve Ocak 2020'de resmi olarak faaliyete başlayan FAST, 31 Mart 2021'de de resmen dünyaya açıldı.

FAST'ın gözlem ve bakım ekibi, gözlem verimliliğini daha fazla iyileştirmek ve uluslararası astronomi topluluğundan artan talebi karşılamak üzere çalışmalar yürütüyor.

Teleskobun baş mühendisi olan Jiang Peng, kabul testinden geçen beş akıllı robot sistemi ve platformunun, gözlem süresini yılda 30 gün artırmaya yardımcı olacağını söyledi.

Kaynak: Xinhua / Teknoloji

Çanaklı Radyo Teknoloji Haberler

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

Azerin, 15 Temmuz töreninde bozkurt selamı verdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan alkışlayarak karşılık verdi

Azerin, 15 Temmuz töreninde bozkurt selamı verdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan alkışlayarak karşılık verdi

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Esed'den 'normalleşme' yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Esed'den "normalleşme" yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title