Haberler

Bilim insanları, 75.000 yıl önce yaşamış bir Neandertal kadının yüzünü yeniden oluşturdu

Güncelleme:

Bilim insanları, 75.000 yıl önce yaşamış bir Neandertal kadının yüzünü yeniden oluşturarak, atalarımızın modern insanlara beklenenden daha yakın özellikler taşıdığını ortaya koydu. Cambridge Üniversitesi'ndeki arkeologlar tarafından gerçekleştirilen bu çalışma, Shanidar Z adı verilen Neandertal kadının yüzünün yeniden canlandırılmasıyla mümkün oldu. Bu çalışma, neredeyse günümüzde yaşayan herkesin hala Neandertal DNA'sına sahip olduğunu gösteriyor.

Bilim insanları, 75.000 yıl önce yaşamış bir Neandertal kadının yüzünü yeniden oluşturarak, atalarımızın modern insanlara beklenenden daha yakın özellikler taşıdığını ortaya koydu. Bu çalışma, türler arası çiftleşmenin nasıl meydana gelmiş olabileceği hakkında yeni fikirler sunuyor.

Cambridge Üniversitesi'ndeki arkeologlar tarafından gerçekleştirilen bu çalışma, Shanidar Z adı verilen Neandertal kadının yüzünün, sadece kafatası değil, yüz özelliklerinin de yeniden canlandırılmasıyla mümkün oldu. Dr. Emma Pomeroy, bu yeniden yaratılan yüzün, Neandertallerin yaşarken tahmin edilenden daha az farklı göründüğünü belirtti.

İnsanlarla olan benzerlikleri göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışma, neredeyse günümüzde yaşayan herkesin hala Neandertal DNA'sına sahip olduğunu gösteriyor. Neandertaller ve modern insanlar, 700.000 ile 300.000 yıl önce aynı atadan evrimleşerek, yaklaşık 40.000 yıl önce yok olana kadar bir süre yan yana yaşamışlar.

Shanidar Z, 2018 yılında Irak Kürdistanı'ndaki bir mağarada keşfedildi. Bu mağara, 1950'lerde Amerikalı arkeolog Ralph Solecki'nin Neandertal kalıntılarını bulduğu ve alanda ikonik bir yer haline gelen bir sitedir.

Üniversite, Shanidar Z'nin yüzünün BBC tarafından üretilen ve Netflix'te yayınlanan "Neandertallerin Sırları" belgeseli için yeniden oluşturulduğunu belirtti. Ayrıca, bu site modern paleoantropolojinin en önemli çalışmalarından birini temsil ediyor ve Neandertallerin ölülerini gömdüğüne dair yüzyıllık bir tartışmayı çözmüş olabilir.

Shanidar Z'nin kafatası 200 kemik parçasından oluşuyor ve bu parçalar, laboratuvarda dikkatlice yeniden birleştirildi. Yeniden inşa edilen kafatası,paleoarkeologlar Adrie ve Alfons Kennis tarafından kas ve cilt katmanları eklenerek 3D baskı yapıldı ve böylece yüz ortaya çıkarıldı. Shanidar Z'nin cinsiyetini belirlemek için diş minesi proteinleri kullanıldı.

Haberler.com / Abdullah Teymur - Teknoloji

Bilim İnsanı Teknoloji Dünya Haberler

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

Bakmadan Geçme

25-26 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 25-26 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25-26 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri e-Nabız randevu onaylama! e-Nabız'dan randevu nasıl onaylanır? En-Nesyri müslüman mı? Youssef En-Nesyri nereli, dini ne, ailesi müslüman mı? Testo Taylan kaç yaşında, nereli? Testo Taylan'ın boyu, kilosu kaç, ne mezunu? Ruzomberok nerenin takımı? Ruzomberok hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? TBMM'de hangi milletvekilleri kavga etti? TBMM'de ne oldu, kavga neden çıktı? Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, canlı maç skoru!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title