Haberler

Avrupa'nın en çok satan gazetesi Bild, editöryal işlerini yapay zekaya devrediyor işten çıkarmalar başlayacak

Son Güncelleme:
Abone Ol

Avrupa'nın en çok satan gazetesi olan Bild, editöryal işlerin bir kısmını yapay zekaya devretmeyi planladığını duyurdu. Gazetenin sahibi Axel Springer SE, bu kararın, dijital dünyada yapay zeka ve otomatik süreçler tarafından yapılan işleri içerdiğini belirtti. Bu kararın, çalışan sayısında düşüşe yol açabileceği ifade edildi. Bild, editoryal kadroda yaklaşık 200 işi azaltmayı hedefliyor.

Bild, Avrupa'nın en çok satan gazetesi, yapay zekanın bir dizi editöryal rolü yerine getireceği planını personeline bir e-posta ile açıkladı.

Karlılığı geri kazanmayı hedefleyen ayrı ve daha acil bir 100 milyon Euro'luk tasarruf programı çerçevesinde, gazetede, çok sayıda işten çıkarılma bekleniyor.

Gazetenin sahibi olan Avrupa'nın en büyük medya yayıncısı Axel Springer SE, personeliyle yapay zeka ve otomatik süreçlerin gerçekleştirdiği görevlere sahip çalışanlarla yolları ayırmanın kaçınılmaz olduğunu paylaştı.

E-postada belirtildiğine göre, "editörler, basım üretim çalışanları, yazı düzenleyicileri, redaktörler ve fotoğraf editörleri gibi bazı roller, artık bugünkü halleriyle var olmayacak".

Bild, yapay zeka tarafından yapılacak işlerin kaç olacağına dair hemen bir tahminde bulunamadı.

Yapay zeka kullanmayı düşünen ilk haber yayıncısı Springer değil. BuzzFeed, içeriği geliştirmek ve online testler oluşturmak için yapay zekayı kullanmayı hedefliyor, Daily Mirror ve Daily Express de İngiltere'de yapay zekanın kullanımını araştırıyor.

ChatGPT gibi yapay zeka araçları, kullanıcıların basit yönergelerine dayanarak son derece karmaşık metinler üretebilir, ancak yanıtları bazen hatalı veya tamamen yanıltıcı olabilir.

Die Aktuelle adlı Alman haftalık derginin yayıncıları, tamamen yapay zeka tarafından oluşturulan bir röportajı yayınladıktan sonra Nisan ayında editörünü işten çıkardı ve Formula 1 efsanesi Michael Schumacher'ın ailesinden özür diledi.

Bild, zorunlu işten çıkarmaları olabildiğince azaltmayı hedeflerken, editoryal kadroda yaklaşık 200 işi azaltmayı planladığını ifade etti.

Gazetenin dört üst düzey yöneticisi tarafından imzalanan e-postaya göre, Springer Grubu'nun önde gelen gazetesi Die Welt'te de benzer adımların atılması bekleniyor.

Alman Gazeteciler Derneği (DJV), Springer'ın planlarını eleştirdi ve Bild'teki işten çıkarmaların "grubun kazanç sağlayan parçasını kesme" girişimi olduğunu belirtti. Bu adımın "çalışanlara karşı sadece anti-sosyal olmadığını, aynı zamanda ekonomik açıdan son derece mantıksız" olduğunu ekledi.

Kaynak: Haberler.com / Teknoloji

Almanya Dünya Teknoloji Haberler

Bakmadan Geçme

Gizem Bağdaçiçek kimdir, kaç yaşında? Gizem Bağdaçiçek neden gözaltına alındı? 8 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL? Bugün okullar tatil mi, var mı, yok mu? İstanbul'da bugün okullar da kar tatili var mı? BİM Aktüel Ürünler Kataloğu 8 Aralık : Bu Hafta Bim'e Hangi Ürünler Geliyor? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (8 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? İSKİ BARAJ DOLULUK ORANI 2023: İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa barajlarında son durum nedir? Yağışlar barajları ne kadar doldurdu? Bugün maç var mı? 8 Aralık hangi takımın maçı var, saat kaçta? Dün gece deprem oldu mu? 8 Aralık İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? BUGÜN HANGİ DİZİLER VAR 8 ARALIK | TV yayın akışı ve bugün hangi diziler var? Bu akşam hangi diziler yayınlanıyor? Enver Salih Dinçer sağlık durumu nasıl, neden öldü, yaşıyor mu? Enver Salih Dinçer hangi partiden? MÜGE ANLI CANLI İZLE 8 ARALIK | Müge Anlı Canlı İzleme Linki! Müge Anlı son bölüm neler oldu? Resmi Gazete Atama Kararları! Bugünün (8 Aralık) kararları neler? 2724 sayılı Resmi Gazete yeni düzenleme! Ziraat Türkiye Kupası Trabzonspor rakibi kim oldu? Trabzonspor ZTK hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Beşiktaş rakibi kim oldu? Beşiktaş ZTK hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Fenerbahçe rakibi kim oldu? Fenerbahçe ZTK hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Galatasaray rakibi kim oldu? Galatasaray ZTK hangi takımla eşleşti?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title