Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da konuşma yaptığı BM Genel Kurulu'na Taliban'dan dikkat çeken mektup - Haberler
Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da konuşma yaptığı BM Genel Kurulu'na Taliban'dan dikkat çeken mektup

Haberler.com - Haberler | Dünya

Afganistan'da tam kontrolü ele geçirdikten sonra geçici hükümet kuran Taliban, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da dün bir konuşma gerçekleştirdiği Birleşmiş Milletler Genel Kurul'una mektup göndererek görüşmelere katılma talebinde bulundu. Taliban, sözcülerinden Suheyl Şahin'i de BM büyükelçisi adayı gösterdi.

Birleşmiş Milletler'de ( Bm ) Afganistan'ı kimin temsil edeceği tartışmaları sürerken Taliban, BM Genel Sekreterliğine gönderdiği mektupta örgütte eski hükümetin değil kendilerinin temsil edilmesi gerektiğini bildirdi.

AA muhabirinin BM kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki, gönderdiği mektupta, BM 76. Genel Kurul görüşmelerine katılma talebinde bulundu.

Muttaki, mektubunda Afganistan'ın BM Daimi Temsilciliğine ise sözcülerinden Suheyl Şahin'i aday gösterdi.Ülkeler, BM büyükelçisi adaylarının ismini örgüte gönderdikten sonra, bu isimler BM Genel Kurulu'nun Akreditasyon Komitesi tarafından onaylanıyor. Afganistan'ı BM'de şu an hala eski hükümetin BM Daimi Temsilcisi Ghulam Isaczai temsil ediyor.

Diğer yandan BM Genel Kurulu'nda dün bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyaya hitap etti. Tüm dünyaya yerli aşı mesajı veren Erdoğan, TURKOVAC'ın yakın zamanda tüm insanlığın hizmetine sunulacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, "Artık yeni göç dalgalarını karşılamaya ne imkanımız ne de tahammülümüz vardır." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da konuşma yaptığı BM Genel Kurulu'na Taliban'dan dikkat çeken mektup
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
title