Sultanbekov, Ytb'de 15 Temmuz Anısına Türkü Söyledi
Haberler » Güncel » Sultanbekov, Ytb'de 15 Temmuz Anısına Türkü Söyledi - Haber

Sultanbekov, Ytb'de 15 Temmuz Anısına Türkü Söyledi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) desteğiyle düzenlenen futbol şampiyonasına katılan Nogay Halk Müziği Sanatçısı Arslanbek Sultanbekov, 15 Temmuz anısına "Türkiye'nin Kanatları Kırılmasın" türküsünü seslendirdi.

Sultanbekov, Ytb'de 15 Temmuz Anısına Türkü Söyledi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) desteğiyle düzenlenen futbol şampiyonasına katılan Nogay Halk Müziği Sanatçısı , 15 Temmuz anısına "Türkiye'nin Kanatları Kırılmasın" türküsünü seslendirdi.


YTB'nin desteğiyle Nogay Türkleri Derneği tarafından organize edilen Nogay Türkleri 2. Uluslararası Futbol Şampiyonası'na katılan futbolculardan oluşan heyet, YTB'yi ziyaret ederek, Başkan Kudret Bülbül ile bir araya geldi. Ziyarette, Sultanbekov, 15 Temmuz anısına eski bir Nogay türküsünden uyarladığı ve dirilişi anlatan "Türkiye'nin Kanatları Kırılmasın" türküsünü söyledi.


Futbolculardan oluşan heyete, YTB'nin faaliyetlerini anlatan Bülbül, Nogay Türklerinin sıkıntılarını bildiklerini ve bu doğrultuda çalışmalar yürüttüklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:


"YTB esas itibariyle bir diaspora başkanlığı, soydaş-akraba topluluklar başkanlığı ve uluslararası yüksek öğrenim ajansı. Bu üç boyutu var. İkinci boyutu açısından, sizin de başkanlığınız. Uzun yıllara dayanan bir tarihselliğimiz var. Maalesef yüzyılı aşkın bir de kopukluğumuz var. Esas itibariyle YTB, bu kopukluğu gidermek amacıyla kurulmuş bir kuruluş. Avrupa'da, Balkanlar'da, Kafkaslar'da yaşayan Nogay kardeşlerimizin her zaman yanındayız. Bu coğrafyaları biliyoruz. Sıkıntıları biliyoruz. Bu sıkıntıların giderilmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Buralarda yaşayan Nogay kardeşlerimiz, oradaki sivil toplum üzerinden gerek doğrudan gerekse ilgili diğer soydaş topluluklarla ya da Türk STK'larla bize proje başvurusunda bulunabilirler. Biz de onlara proje desteğinde bulunabiliriz. Destek verebileceğimiz diğer alan; Türkiye Bursları. Dünyanın her tarafından uluslararası öğrenciler bize burs başvurusunda bulunuyor. Bu imkan Nogay Türklerine de sonuna kadar açık."


"FETÖ dünyanın en sinsi terör örgütü"


Rusya'dan program için gelen Nogay Türkleri takımına, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) konusunda uyarılarda bulunan Bülbül, FETÖ'nün dünyanın her yerinde faaliyet gösteren sinsi bir örgüt olduğunu söyledi. FETÖ konusunda Türkiye'de farkındalık oluştuğunu anlatan Bülbül, "FETÖ masum söylemler kullanarak, STK ve okul açıyormuş gibi görünüyor. Ülkelerin stratejik kurumlarına yerleşerek, faaliyet gösteriyor. 15 Temmuz'da büyük bedeller ödedik. Halkımız ve meclisimiz bombalandı. Türkiye'de FETÖ konusunda büyük farkındalık oluştu. Ancak faaliyet gösterdiği diğer ülkeler için tehditler devam ediyor." diye konuştu.


Almanya, , Norveç, Rusya ve Türkiye Nogay Türkleri amatör futbol takımlarının katıldığı turnuvada, Hollanda Nogay Türkleri Takımı şampiyon oldu.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler