Soyer: Kiprianu'nun Açıklaması Gerçek Dışı

Soyer: Kiprianu'nun Açıklaması Gerçek Dışı

KKTC Başbakanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs Rum Kesimindeki Komunist Akel Partisi Basın Sözcüsü Andros Kiprianu'nun Akel ile CTP Arasındaki "Anlaşmaya" İlişkin Açıklamasının Gerçek Dışı Olduğunu İfade Ederek, "Ne Anlaşma Varsa Elinde, Bu Metni İmzalarımızla Beraber Yayımlasın. Bu Kabul Edilecek Bir Davranış Değildir" Dedi.

Soyer: Kiprianu'nun Açıklaması Gerçek Dışı

KKTC Başbakanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs Rum kesimindeki komunist AKEL partisi Basın Sözcüsü Andros Kiprianu'nun AKEL ile CTP arasındaki "anlaşmaya" ilişkin açıklamasının gerçek dışı olduğunu ifade ederek, "Ne anlaşma varsa elinde, bu metni imzalarımızla beraber yayımlasın. Bu kabul edilecek bir davranış değildir" dedi.

Başbakan Soyer, AKEL Basın Sözcüsü Kiprianu'nun, "AKEL ile CTP arasında yapılan anlaşmanın; iki toplumlu, iki kesimli federasyonu, askersizleştirmeyi, göçmenlerin istemeleri halinde evlerine dönme haklarının tesis edilmesi" ile "yerleşik" diye nitelediği Türkiye'den KKTC'ye yerleşenlerin "Ada'dan uzaklaştırılmasını ve siyasi eşitliği öngördüğü" yönündeki iddilarına sert tepki gösterdi.

Soyer, AKEL Basın Sözcüsü'nün, Rum tarafında yapılacak "başkanlık" seçimlerinin etkisiyle, "bütün Rum göçmenlerin evine dönemeyeceği, Türkiye'nin garantörlüğünün bir anlaşmada yer alacağı ve Türkiye'den gelen göçmenlerin de adada kalacağı gerçeğini kendi insanına anlatma cesaretine sahip olmadığı için bu tür spekülasyonlarla kendisine bir konum yaratmaya çalıştığını" söyledi.

KKTC Başbakanı Soyer ve CTP Genel Başkanı Soyer, şunları söyledi:

"Çözüm planın bir unsuru, adada 1974'ten sonra gelip yerleşen ve bizimle aynı kaderi paylaşan Türkiye'den gelen 45 bin miktarında göçmenin adada kalacağını bu anlaşma içermekteydi. Ve o dönemin Başbakanı Sayın Talat da (Mehmet Ali Talat) bu tarzda bir listeyi BM'ye vermişti. En ilginci burada, AKEL'in Basın Sözcüsü'nün gerçek dışı beyanatıdır" dedi.

Kaynak: AA