Sönmeyen Tüp Bebek Umudu

Sönmeyen Tüp Bebek Umudu

Batman'da Bebek Sahibi Olamayan Bir Kadın, Yatalak Durumdaki Eşine Bakabilmek ve Tüp Bebek Şansını Bir Kez Daha Denemek İçin Tandırda Çalışıyor.

Sönmeyen Tüp Bebek Umudu

Batman'da bebek sahibi olamayan bir kadın, yatalak durumdaki eşine bakabilmek ve tüp bebek şansını bir kez daha denemek için tandırda çalışıyor.

Kozluk'un Pınarhisar Köyü'nden Batman il merkezine göç eden Vadihe-Cengiz Özer çifti, üzerlerine kayıtlı arsayı satarak tüp bebek sahibi olabilmek için iki kez İstanbul'a gitti. İlk iki girişimde bebek sahibi olamayan Cengiz Özer, yaşadığı ekonomik sıkıntı ve çocuk hayali nedeniyle psikolojik sorunlar yaşayarak yatağa mahkum oldu. Konuşma kabiliyetini de yitiren Özer, gün boyu uyuyor. Yatağa mahkum olan kocasının çalışmaması nedeniyle zor günler yaşayan 30 yaşındaki Vahide Özer, tandırda ekmek yaparak evin geçimini sağlamaya çalışıyor. Eşinin rahatsızlığının ardından çileli bir yaşam süren Vahide Özer, Batman'da marketlere tandır ekmeği satan bir tandır tesisinde çalışmaya başladı. Sabahın erken saatinde işbaşı yaptığını belirten Vahide Özer, tüp bebek sahibi olabilmek için para biriktirmeye çalıştığını, ama kazandığı günlük 20 milyon liranın ne kendisine ne de amcasının oğlu olan eşinin tedavisine yettiğini söyledi.

Doktorlara gittiğini ve normal yollarla çocuk sahibi olamayacaklarını öğrendiğini anlatan Vahide Özer, "Eşim, çocuğumuz olmayınca ruhi bunalıma girdi ve yatağa mahkum oldu. Hasta olmadığım zaman ona bakabilmek için tandırda çalışıyorum. Tüp bebek sahibi olabilme şansımı bir daha denemek için para biriktirmek istiyorum, ama kazancım ancak ikimize yetiyor. Bir türlü para biriktiremedim ama tüp bebek umudumu da hiç yitirmedim. Hem eşime bakabilmek hem de tüp bebek sahibi olabilmek için kar kış, sıcak demeden 1 yıldır tandırda çalışıyorum. Ellerimin sıcaktan yanmasına rağmen vazgeçmiyorum. Öncelikle eşimin sağlığına kavuşması, sonrasında ise tüp bebek sahibi olmak istiyorum. Bebeğimiz olsaydı, belki eşim de sağlığına kavuşurdu ama bunları şu an gerçekleştirecek gücüm yok" şeklinde konuştu.

Özer ailesinin komşularından Mahmut Sönmez, Cengiz Özer'in bebek sevgisinden mahrum kaldığı için konuşma kabiliyetini yitirdiğini ve gün boyu uyuduğunu söyledi. Onu bu hale çocuk hasreti ve ekonomik sıkıntıların getirdiğini ifade eden Sönmez, hayırseverlerden Cengiz Özer'in tedavisi için yardım istedi.

(ZG-EST-NÇ-NÇ-Y)