Savaşın ayak sesleri! Donbas'ta Rus ayrılıkçılar Ukrayna askerini öldürdü, NATO'dan gözdağı geldi - Haberler
Haberi Paylaş

Savaşın ayak sesleri! Donbas'ta Rus ayrılıkçılar Ukrayna askerini öldürdü, NATO'dan gözdağı geldi

Gerginliğin hiç dinlediği Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde, Rusya yanlısı ayrılıkçıların açtığı ateş sonucu bir Ukraynalı asker yaşamını yitirdi. Bu olay sonrası NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'ya gözdağı vererek, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı güç kullanması durumunda bunun sonuçları ve maliyetleri olacağı açıktır" dedi.

Rusya ve Ukrayna arasında gerilime neden olan Donbas bölgesinde gerilim yine zirveye tırmandı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, ayrılıkçıların 2 kez ateşkes ihlalinde bulunduğu bildirildi. Ayrılıkçıların Donbas'ın Marinka ve Novomihaylivka bölgelerinde ateş açtığı ifade edilen açıklamada, saldırılar sonucu bir Ukrayna askerinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Gerilimin tırmanmasının ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna sınırında devam eden askeri yığınağına dikkat çekerek, "Buna tanklar, topçular, zırhlı birimler, insansız hava araçları ve elektronik savaş sistemlerinin yanı sıra savaşa hazır birlikler de dahildir." dedi.

Rusya'nın eylemlerinin şeffaf olmadığını ve soru işareti uyandırdığını belirten Stoltenberg, " Rusya'nın Ukrayna'ya karşı güç kullanması durumunda bunun sonuçları ve maliyetleri olacağı açıktır. Bu nedenle Rusya'ya gerilimi düşürmesi için çağrıda bulunmaya devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de, dönemin Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği (AB) Ortaklık Anlaşması'nı imzalamaması üzerine 21 Kasım 2013'te gösteriler başlamıştı.

Yanukoviç'in, gösterilerin büyümesi üzerine Şubat 2014'te ülkeden kaçmasının ardından ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinin Donetsk ve Lugansk şehirlerinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar sözde bağımsızlıklarını ilan etmişti.

Ayrılıkçılar ile Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

AA / Talha Yavuz - Son Dakika Haberleri

Ukrayna, Ateşkes, Asker, Rusya, Dünya, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (1)
Güray Dilli :Azerbaycan , Ermenistan kapışması gibi olur. Saman alevi gibi Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title