DSÖ Temsilcisi Sucaklı: Koronavirüs aşısıyla ilişkilendirilmiş herhangi bir ölüm bildirilmedi

DSÖ Temsilcisi Sucaklı: Koronavirüs aşısıyla ilişkilendirilmiş herhangi bir ölüm bildirilmedi

19.01.2021 09:17 | Son Güncelleme: 19.01.2021 12:11

Dünya Sağlık Örgütü Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Bahadır Sucaklı, bazı ülkelerde Covid-19 aşısı olan yaşlıların ölümlerinin aşıyla doğrudan bağlantısı olduğuna dair bilimsel bir kanıt bulunmadığını kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Ofisi'nde Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Bahadır Sucaklı, aşı çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bulaşıcı hastalıklarla mücadelede aşının en önemli silahlardan olduğunu belirten Sucaklı, aşının toplumda bağışıklık oluşturup, ağır klinik tabloyu önleyerek hastalıkla mücadelede son derece önemli olduğuna dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı'nın aşı öncelik sıralamasını yapmasının aşının sınırlı olmasına bağlayan Dr. Sucaklı, aşılama sürecinin tamamlanmasının dünyadaki aşı üretim kabiliyetinin genişlemesi ile ilgili olduğunu dile getirdi.

TÜM KAPASİTE KULLANILSA DA AŞILAMA 1 YILDA BİTMEYECEK

Tüm aşı üreticilerinin bir an önce aşı üretim kapasitesine erişmeleri gerektiğini vurgulayan Dr. Bahadır Sucaklı, "Aşı üretim kapasitesinin tüm ülkelere yaygınlaştırılması, teknoloji transferinin geliştirilmesi son derece önemli. Yine de tüm aşı kapasitesinin kullanılması bile söz konusu olsa dünya nüfusunun aşılanmasının 1 yıldan daha az bir süre olacağı öngörülmüyor. Dolayısıyla hızlı bir şekilde tüm dünyanın korunabileceği bir aşılama programından maalesef şu anda bahsedemeyeceğiz. Ancak kritik hizmetlerde devam edenlerin ya da yüksek risk altında olanların korunması hastalıkla ilgili ağır hastalık tablosunun ve bununla ilgili de sağlık yükünün azaltılması konusunda sağlık sistemlerine yardımcı olacaktır" şeklinde konuştu.

DSÖ Temsilcisi Sucaklı: Koronavirüs aşısıyla ilişkilendirilmiş herhangi bir ölüm bildirilmedi
DSÖ Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Bahadır Sucaklı

AŞI İLE TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK SAĞLANAMAYABİLİR

Yüzde 60'lık bir oranda toplumsal bağışıklığa erişmenin hastalığın yayılımını durdurabileceği kaydeden Sucaklı, "Mevcut aşılama hızlarımızla yüzde 60 bağışıklık oranına ulaşabilecek miyiz? Bu biraz aşıların tedariği ve zaman içerisinde uygulanmasıyla ilgili olacak. Ancak tüm dünyada belli ölçüde hastalığın yayılması ve aşılama programlarının ilerlemesi ile beraber toplumsal bağışıklığın zaman içerisinde oluşabileceği öngörülüyor.

Belirli bir toplumsal bağışıklığa ulaştığında hastalığın yayılımının artık vaka sayılarını artıracak yönde olmayacağını varsayabiliyoruz. Halen mevcut ülkelerde kullanılmakta olan aşıların ağır hastalığı engelleyici etkileri olduğunu biliyoruz. Ancak bu aşıların hastalığın alınmasında ve bulaştırılmasında ne kadar etkili olduğu konusunda bilgilerimiz henüz yetersizdir. Dolayısıyla mevcut aşılama programıyla ne kadar bir süre içerisinde toplumsal bağışıklığa ulaşılabileceği konusunda aslında henüz bir netlik yok." ifadesinde bulundu.

'ÖLÜMLERİN AŞI İLE DOĞRUDAN BAĞLANTISI YOK'

Covid-19 aşısı olan yaşlıların ölümleri üzerine değerlendirme yapan Dr. Sucaklı, "Aşı sonrasında tüm olaylar, durumlar kaydedilerek değerlendiriliyor. Şu ana kadar birçok ülkede milyonlarca aşı uygulaması yapıldı. Milyonlarca aşı uygulanan bir toplumda hayatın doğal akışı gereği olan bütün olaylar aşı uygulamasıyla beraber görülmeye devam edecek. Aşılar uygulandığında milyonlarca kişi içerisinde hasta olanlar, başka hastalık geçirenler, kaza geçirenler, hayatını kaybedenler olacak. Önemli olan bütün bunların aşı sonrasında tespit edilmesi, aşı ile ilişkisinin uzman heyetler tarafından değerlendirilmesi ve buna bağlı olarak da aşıyla ilgili bir tedbir alınıp alınmayacağı konusunda bilimsel kararlar verilebilmesi.

Şu ana kadarki ölümlerin aşıyla doğrudan bağlantısı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmuyor. Dolayısıyla bu ölümlerin aşı sonrası meydana gelmesinin tesadüfi olarak değerlendirilmesi şu anda söz konusudur. Ancak zaman içerisinde kanıtlar artar, eğer aşıyla ilişkilendirilen bir ölüm olayı tespit edilirse, buna bağlı olarak aşılama stratejileri değişiklikler gösterebilir. Halihazırda mevcut aşı uygulamaları içerisinde aşıyla ilişkilendirilmiş olan herhangi bir ölüm DSÖ'ye bildirilmedi." dedi.

'AŞIDA GÜVENİLİRLİK SORUNU YOK'

Aşı sonrası meydana gelen olayların çok yakından takip edildiğini ve incelendiğini kaydeden Sucaklı, vatandaşların aşıyı güvenle yaptırabileceklerini ve aşıda güvenilirlik sorununun olmadığını belirtti. Dr. Sucaklı, güvenilirlik sorunu olması halinde bilimsel heyetlerin tespit ettiğini, aşı uygulamalarını da durduğunu ifade ederek, aşıların güvenilir olduğunu ve tüm vatandaşları aşılama uygulamalarına tam ve güvenle katılımlarını gerçekleştirmeleri gerektiğini ifade etti.

DSÖ Temsilcisi Sucaklı: Koronavirüs aşısıyla ilişkilendirilmiş herhangi bir ölüm bildirilmedi

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Gizem KARADAĞ

Haber Yorumları (3)
ALLAHVARGAMYOK: Peki tüm bu ölümlerin koronadan olduğuna dair bilimsel kanıtlarınız var mı Sayın Sözcü?
CAFER: Insanlar bir bilinmezdeler. Koronadan evde ölen yok hastanelerde koronanin ilaçlarından gidiyorlar. Iğne de güvensiz seneye birsuru yanetkileri çıkacak. Içinde ne var bilen yok. Ekranlarda iğne vurunanlar hangi iğneyi vuruniyor acaba? Küresel güçler tanrıcılık oynuyor. Insanların hasta yaşlılarıni yok edip emeklilik ve hastalık sistemini rahatlatiyorlar. Olan biten biliniyor ama çaresiz herkez ve ulkeler. Ama ALLAH inda bir hesabı vardır amenna...
MEYİLMAZ: virüsün ne olduğunu tam tespit edemeyip deneme yanılmayla palas pandıras bulunan aşının yanetkileri ne olduğu da belli değil ayak yapmayın. ekonomi bozulur dış mihrakların işi, bir olay olur terörist muhalefetin işi gibi suçu hep başkasına at maymun gibi görmedim duymadım bilmiyorum ayakçıları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title