Korkutan araştırma! Kovid-19'u atlatanların üçte biri ilk 5 ayda tekrar hastaneye kaldırıldı

Korkutan araştırma! Kovid-19'u atlatanların üçte biri ilk 5 ayda tekrar hastaneye kaldırıldı

18.01.2021 17:57 | Son Güncelleme: 18.01.2021 18:25

Yeni bir araştırma, koronavirüsü atlatanların üçte birinin taburcu edilmelerini izleyen ilk 5 ay içinde solunum yolu rahatsızlıkları, yüksek şeker ve kardiyovasküler sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırıldığını ortaya koydu.

İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu'nun, University College London ve Leicester Üniversitesi ile yürüttüğü çalışma çerçevesinde Kovid-19'u atlatan 47 bin 780 kişi takip edildi.

Çalışmada hastaların yaklaşık yüzde 30'unun (14 bin 140 kişi), Kovid-19'u atlattıktan sonraki 140 gün içinde kardiyovasküler sorunlarda artış, solunum güçlüğü ve yüksek şeker şikayetleriyle tekrar hastaneye kaldırıldığı, bu kişilerin yüzde 12,3'ünün hayatını kaybettiği gözlendi.

Kovid-19'u atlattıktan sonraki ilk 5 ayda solunum güçlüğü gelişenlerin sayısının 6 bin 85 olduğu, bunlar arasında tekrar hastaneye kaldırılma riski en yüksek grubu, yaşlılar ile Afrika-Asya kökenlilerin oluşturduğuna dikkat çekildi.

İNCELENEN HASTALARIN YAŞ ORTALAMASI 65

Araştırmanın bulguları henüz hakemli dergide yayınlanmazken, incelenen hastaların yaş ortalamasının 65 olduğu, 2020'nin ilk 8 ayında Kovid-19 tanısıyla hastaneye kaldırıldıkları ve iyileşmelerinin ardından taburcu edildikleri belirtildi.

University College London'ın İngiltere'deki nöroloji dergisi Brain'de yayımlanan araştırması da Kovid-19 ile deliryum, beyin iltihabı, felç ve sinir hasarı gibi nörolojik komplikasyonlar arasında ilişki olduğunu ortaya koymuştu.

Korkutan araştırma! Kovid-19'u atlatanların üçte biri ilk 5 ayda tekrar hastaneye kaldırıldı

Kaynak: Anadolu Ajansı / İbrahim Hakkı Çetinkaya

Haber Yorumları (20)
ADMİN: arkadaşlar Sakın bu Haberlere inanmayın Bunu bilerek yapıyor küreselciler dünyaya koronavirüsü kullanarak korku ve panik yayıyorlar tüm dünya insanlarının psikolojisini bilerek bozuyorlar arkadaşlar Böyle bir şey yok Siz maskenizi takın sosyal mesafeye uyun tedbirlere uyun yeter bunlara sakın inanmayın bu küreselciler insanları robotlaştırmak istiyor
SİVASLI: Aynen doğru ben korona tedavisi oldum taburcu olduktan sonra şekerim 600e çıktı tekrar ssk hastanesi ne gittim şimdi şeker hastası olarak yaşıyorum
MİSTER: adamlar araştırma yapıyor biz ???
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title