Haberler

Metruk bina nedir? Metruk ne demek, ne anlama geliyor?

Güncelleme:

İstanbul Fatih'te 3 katlı metruk binanın çökmesi sonucu metruk kelimesinin anlamı merak ediliyor. Türk Dil Kurumu'na göre metruk binanın ne demek olduğunu ve hangi binalara metruk bina denildiğini haberimizde yer verdik. Peki, Metruk bina nedir? Metruk ne demek, ne anlama geliyor?

Metruk kelimesi Arapçadan dilimize geçen kelimelerden biri olmaktadır. Metruk kelimesi, Osmanlı devletinde toprak hukukunda yer alan ve önemli olan bir kavram olarak belirtiliyor. Peki, Metruk bina nedir? Metruk ne demek, ne anlama geliyor? İşte detaylar haberimizde...

METRUK NE DEMEK, NE ANLAMA GELİYOR?

Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre metruk; "Bırakılmış, terk edilmiş" anlamlarına geliyor. Arapça trk kökünden gelen matruk "bırakılmış, terk edilmiş" sözcüğünden alıntıdır. Metruk kelimesi Türkçe'de "Kullanılmayan." anlamına gelir.

METRUK BİNA NEDİR?

Metruk bina, terk edilmiş, artık kullanılmayan, içerisinde kimsenin yaşamadığı eski ve döküntü binalar için kullanılır. Bu tarz binalar genellikle yıkılma tehlikesi bulunduğu için mühürlenir ve içine girilmemesi konusunda uyarılar bulunur.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Türk Dil Kurumu İstanbul Fatih Gündem Yaşam Haberler

TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

İzmir'de alevler saatlerdir söndürülemiyor! 1 mahallenin tahliyesine başlandı

İzmir'de alevler saatlerdir söndürülemiyor! 1 mahallenin tahliyesine başlandı

Bakmadan Geçme

19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

500

Yorumlar (1)

uCube :

Neden yıkmamışlar da, mühürlemişler. Binanın kendi kendine yıkılmasını bekleyip, oradan geçen insanlara zarar verdiğinde mi rank yapacaklarmış. Zaten bakıldığında arkadaki bina da, yandaki binalar da Allah'a emanet duruyor. O caddede yer alan tüm binalar gitmeli. Ekrem başkan hala ne diye bekliyor acaba... ;))

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title