Haberler

Antibiyotik devriminin arkasındaki isim: Alexander Fleming

Güncelleme:

Alexander Fleming, 20. yüzyılın en önemli bilim insanlarından biri olarak kabul edilir. Kendisi, bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde devrim yaratan penisilin adlı antibiyotik ilacı keşfetmiştir.

Alexander Fleming'in penisilini keşfi, enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde devrim yaparak milyonlarca insanın hayatını kurtardı. Fleming'in bu önemli buluşu, tıp dünyasında bir dönüm noktası olarak kabul edilmekte ve mikroplarla savaşta başlangıç noktası oluşturmaktadır.

ALEXANDER FLEMİNG KİMDİR?

Dünya tıp tarihinde önemli bir dönemeç olan, mikroplarla savaşın öncü isimlerinden biri olarak kabul edilen Alexander Fleming, 20. yüzyılın başlarında yaşamış bir İskoç bakteriyolog ve farmakologdur. Fleming'in adı, modern antibiyotik tedavisinin temelini atan penisilin keşfi ile özdeşleşmiştir. Bu keşif, tıp tarihinde önemli bir dönüm noktası olmuştur ve Fleming'e 1945 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü kazandırmıştır. İskoçya doğumlu olan Fleming, tıp eğitimini Londra'da tamamlamış ve hayatının büyük bir bölümünü bilimsel araştırmalara adayarak insanlığın hizmetine sunmuştur.

ALEXANDER FLEMİNG NEYİ BULDU?

1928 yılında, Fleming, Staphylococcus bakterisinin kültürlerini incelediği sırada, tesadüfen, Penicillium notatum adlı küf mantarının bakteri büyümesini engellediğini fark etti. Bu olay, antibiyotik olarak bilinen penisilin adlı maddeyi keşfetmesine neden oldu. Penisilin, bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde devrim niteliğinde bir buluş olarak tıp dünyasına giriş yaptı.

Haberler.com / Şaziye Ceyhan - Gündem

Antibiyotik Antibiyotik Gündem Eğitim Sağlık Dünya Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title