Sofra Tuzlarımızdaki Korkunç Gerçek Ortaya Çıktı! 16 Farklı Markada Mikroplastik Bulundu

Sofra Tuzlarımızdaki Korkunç Gerçek Ortaya Çıktı! 16 Farklı Markada Mikroplastik Bulundu

Sofra Tuzlarımızdaki Korkunç Gerçek Ortaya Çıktı! 16 Farklı Markada Mikroplastik Bulundu
Haberler.com - Haberler | Sağlık

Çukurova Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma korkunç gerçeği ortaya çıkardı. Yapılan araştırmada Türkiye'de satılan 16 farklı markanın sofra tuzu örnekleri incelendi. Örneklerin tamamında mikroplastik (5 mm'den küçük plastik parçacığı) bulundu.

Yeşil Gazete'den aktarılan habere göre Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü'nden Dr. Sedat Gündoğdu ve ekibi tarafından yapılan araştırmada 16 farklı markanın sofra tuzunda mikroplastik'e (5 mm'den küçük plastik parçacığı) rastlandı.

TÜRKİYE'DE İNCELENEN SOFRA TUZLARININ TAMAMINDA MİKROPLASTİĞE RASTLANDI

Türkiye'nin başlıca tuz üretim merkezlerinde üretilen ve Şubat ve Mart 2017 tarihleri arasında satın alınıp araştırma için incelenen 16farklı sofra tuzunun marka bilgisine yer verilmese de, örneklerin çeşitleri ve üretim yerleri hakkındaki bilgiler şöyle: 5 deniz tuzu, 6 göl tuzu ve 5 kaya tuzu olmak üzere toplam 16 sofra tuzu örnekleri Çamaltı, Tuz Gölü, Palas Gölü, Seyfe Gölü, Acıgöl, Çankırı, Cihanbeyli ve Aksaray'da üretilmiş. İncelemeler sonucunda en yüksek mikroplastik partikül sayısına deniz tuzunda rastlandı. Türkiye'de sofra tuzu aracığıyla, yılda kişi başı 302,4 ile 63,7 arasında mikroplastik parçacığı tükettiğimiz ortaya çıktı.

GÜNLÜK TUZ MİKTARININ AŞIYORUZ

Araştırma sonucunda tuz tüketim alışkanlığımıza da yer verildi. Dünya Sağlık Örgütü'nün sağlıklı bir yetişkinin günlük tuz kullanım miktarı olarak 5 gramı önermesine rağmen, bu sayının Avrupa'da 8-11 gram ve dünya genelinde 10 gram, Türkiye'de ise 14,8 ile 18,01 gram arasında olduğu belirtildi. Raporda, deniz tuzunun üretildiği bölgelere ait mikroplastik kirliliği araştırması olmadığı için denizdeki ve deniz tuzlarındaki mikroplastikler arasında bir karşılaştırma yapılamadığı belirtiliyor. Aynı durum göller ve göl tuzları için de geçerli.

SOFRA TUZUNDAKİ MİKROPLASTİKBAŞKA BİR ÜLKEYE DE AİT OLABİLİR

Nisan 2017'de Fransa, Birleşik Krallık ve Malezya'dan bilim adamları dört kıta, sekiz farklı ülkeden aldıkları 17 farklı sofra tuzu örneklerini inceledi ve sonuçlarını yayımladı. Avustralya, Fransa, Güney Afrika, İran, Japonya, Malezya, Portekiz ve Yeni Zelanda'dan alınan deniz ve göl tuzu örneklerinin biri hariç, tamamında mikroplastiğe rastlandı. En çok rastlanılan plastik türü ise polietilen (PE) ve polipropilen (PP) olarak belgelendi. Rapor, plastiğin doğada çözülme sürecinin yavaş olmasıyla bağlantılı olarak, bir ülkenin tuzunda bulunan mikroplastik parçacıklarının başka bir ülkeden kaynaklanabileceğine dikkat çekti ve çözümün küresel önlemler olduğuna vurgu yaptı.

WWF Türkiye'nin bu yıl yayınladığı Plastik Kapanından Çıkış raporuna göre, küresel plastik üretimi yılda 60 milyon ton ve küresel plastik atık miktarı yılda 27 milyon ton. Türkiye'de ise günde 144 ton plastik atığın denize karıştığı belirtiliyor.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title