SMA taraması zorunlu mu? SMA taraması nedir? SMA taraması ücretli mi? - Haberler
Haberi Paylaş

SMA taraması zorunlu mu? SMA taraması nedir? SMA taraması ücretli mi?

SMA taraması zorunlu mu? SMA taraması nedir? SMA taraması ücretli mi?
Haberler.com - Haberler | Gündem

SMA Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Koca, 6 maddelik bir açıklama yaptı. Evlilik öncesi istenen SMA taraması gündeme geldi. Peki SMA taraması zorunlu mu? SMA taraması nedir? SMA taraması ücreti mi? SMA taraması ne kadar?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA Bilim Kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yaptı. Toplantıda, SMA (Spinal Müsküler Atrofi) hastaları için tedavi alternatifleri ve ülke genelinde başlatılacak tarama çalışmaları ele alındı. SMA taraması ile ilgili yeni kararı açıkladı. Vatandaşlar sıklıkla SMA taraması zorunlu mu? SMA taraması nedir? SMA taraması ücreti mi? SMA taraması ne kadar? sorularını araştırıyor.

SMA genetik geçişli bir hastalık olduğundan, tarama programıyla taşıyıcı çiftlerin, evlilik öncesinde belirlenmesi amaçlanıyor.

Böylece, ailelere bebeğin hasta doğabileceği anlatılarak doğum öncesinde tedbir alınması sağlanacak. Bebeğin SMA'lı doğmasının önlenmesi için isteyen çiftler, tüp bebek uygulamasına yönlendirilecek.

Türkiye'de her yıl ortalama 170 SMA'lı bebek dünyaya geliyor. Uygulama, bunun önlenmesi için büyük önem taşıyor.

SMA Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Koca, 6 maddelik bir açıklama yaptı. Bakan Koca, "Evlilik öncesi tüm çiftlere SMA taraması zorunlu hale getirilecek ve bedeli devlet tarafından karşılanacak. Çalışma ay sonu uygulanmaya konacak." dedi.

Bakan Koca, "Evlilik öncesi tüm çiftlere SMA taraması zorunlu hale getirilecek ve bedeli devlet tarafından karşılanacak. Çalışma ay sonu uygulanmaya konacak."

Haberler.com - Gündem

SMA Hastalığı, SMA Hastası, SMA, Gündem, Yaşam, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title