Sivil İnisiyatiften Alman Siyasetçilere 9 Maddelik Çağrı
Haberler » Güncel » Sivil İnisiyatiften Alman Siyasetçilere 9 Maddelik Çağrı - Haber

Sivil İnisiyatiften Alman Siyasetçilere 9 Maddelik Çağrı

İslam Konseyi Başkanı Ali Kızılkaya ise, vatandaşları kendi sorunlarına sahip çıkma konusunda bilinçlendirmenin önemli bir çalışma olduğunu ifade etti.

Sivil İnisiyatiften Alman Siyasetçilere 9 Maddelik Çağrı

Anket ÇALIŞMASI YAPILACAK

İslam Konseyi Başkanı Ali Kızılkaya ise, vatandaşları kendi sorunlarına sahip çıkma konusunda bilinçlendirmenin önemli bir çalışma olduğunu ifade etti. Toplantıda seçimlere katılan Türk kökenlilerin sayıları ve siyasi eğilimlerinin belirlenmesi için bir anket yapılması fikri tartışıldı. Katılımcılar, anket kuruluşuyla temasa geçilerek, Türk kökenli seçmenlerin profilleriyle ilgili bilimsel bir çalışma yapılması için girişimde bulunulmasına karar verdi. Ayrıca Türkler arasında siyasi bilincin gelişmesi için eğitici çalışmalar yapılması, vatandaşlığa geçiş kampanyalarının artırılması, gençlerin siyasete teşvik edilmesi kararlaştırıldı.

İNİSİYATİFİN TALEPLERİ

Belirlenen talepler şöyle sıralandı

-Türklere çifte vatandaşlık tanınması

-Anadilin geliştirilmesi

-Kamuda daha fazla göçmenin istihdamı

-Yerel seçim hakkının tanınması

-Yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığıyla etkin mücadele

-Dini cemaatler arasında eşitliğin sağlanması

-Uyum Zirvesinin sürdürülmesi

-Aile birleşiminde dil sınavının kaldırılması

-Türkiye'nin AB üyeliğini destekleme

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI

DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. İzzet Er, Avrupa Demokrasi Vakfı Başkanı Aydın Yardımcı, DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Bekir Alboğa, Milli Görüş Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü, İslam Konseyi Başkanı Ali Kızılkaya, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Genel Başkanı Süleyman Çelik, İslam Kültür Merkezleri Birliği Genel Sekreteri Seyfi Öğütçü, Avrupa Türk İslam Birliği Genel Başkanı İhsan Öner, ve Almanya Alevi İslam Birliği Yöneticisi Berrin Hızlı katıldı.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler