Sirte Haberleri

Sirte haber, Sirte son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Sirte 3.7.2020
Sisi darbesinin 7. yıldönümünde Mısır nereye savruluyor?
Ekonomisi gittikçe bozulan Mısır'ın dış politikası da çöküyor Sisi salgınla mücadele planını uygulamaya koyarken ilginç bir yönteme başvurdu. Ekonomik sıkıntıları artan çalışanların maaşını enflasyon karşısında artırmak yerine azaltma yoluna gitti. Halkın dikkatini iç politikadan dış politikaya çevirmek için, Libya hakkında Hafter yanlısı açıklama ve girişimlerini artırarak halkın gündeminden uzakta kaldığını bir kere daha gösterdi. Son olarak, daha önce yaptığı "Sirte Mısır'ın kırmızı çizgisidir" açıklamasına ilaveten, denetlediği pilot grubuna "Libya'da dış göreve hazır olun" talimatı verdi.
Sirte 2.7.2020
Rusya'nın Libya'daki dolaylı tutumu
Son dönemde Libya'da yaşanan gelişmeler bölgedeki aktörlerin politikalarını tekrar gözden geçirmelerine yol açtı. 21 Haziran 2020 tarihinde Libya sınırına yakın bir askeri üssü ziyaret eden Mısır'ın darbeci lideri Abdulfettah es-Sisi Mısır ordusunun Libya'ya müdahale edebileceğini açıkladı. Darbeci General Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nu destekleyen Mısır, Türkiye tarafından desteklenen Ulusal Mutabakat Hükümeti Birlikleri'nin Sirte'ye girmesinin Mısır için kırmızı çizgi olduğunu ifade etti.
Sirte 2.7.2020
Son dakika haber | Sisi'nin silahlandırmayı hedeflediği Mısır'daki Libya kökenli kabileler ve aralarındaki tarihi...
Son dakika haberleri: Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Sirte ve Cufra'nın kendileri için kırmızı çizgi olduğunu söylemesi ve ülkesindeki Libyalı kabileleri silahlandıracağı imasında bulunması, Libya denkleminde olası senaryolara bir yenisinin daha eklenmesine neden olurken kabileler arasındaki geçmişe...
Sirte 1.7.2020
Libya Ulusal Petrol Kurumu: Petrol kesintilerinden doğan zarar 231 milyar dolar
Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı "Petrol Tesisleri Muhafızları" isimli silahlı grup, Almanya'da Libya krizine ilişkin uluslararası Berlin Konferansı düzenlenmeden yalnızca bir gün önce, 18 Ocak'ta Hafter kontrolündeki Sirte Operasyon Dairesi'nden gelen talimatla Petrol Hilali bölgesinde bulunan Brega, Ras Lanuf, Hariga, Zuveytine ve Sidra'daki ihracat limanlarını kapatmıştı.
Sirte 30.6.2020
29 Haziran 2020 Haberleri
29 Haziran 2020 Manşet Haberleri.
Sirte 29.6.2020
Hafter milisleri Sirte Körfezi'ndeki elektrik santralini talan etti
Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milisler, Sirte Körfezi'ndeki elektrik santralinden birçok cihazı çalarak burayı talan etti.
Sirte 26.6.2020
Libya ordusu: Rus uçakları Sirte'ye Suriyeli savaşçı taşıdı
?Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı Libya ordusu, Suriyeli paralı savaşçı ve Pantsir hava savunma sistemleri taşıyan Rus uçaklarının Sirte'deki El-Gırdabiyye Üssü'ne en az 11 iniş yaptığını duyurdu.
Sirte 26.6.2020
Libya ordusu, Rus uçaklarının Sirte'ye Suriyeli savaşçı ve silah taşıdığını duyurdu
Libya ordusu, Suriyeli paralı savaşçı ve Pantsir hava savunma sistemleri taşıyan Rus uçaklarının Sirte'deki El-Gırdabiyye Üssü'ne en az 11 iniş yaptığını duyurdu.
Sirte 26.6.2020
Mağrip Arap Alimler Birliğinden "Sisi'nin Libya'ya müdahale" tehdidine kınama
Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını belirten Sisi, "Sirte ve Cufra kırmızı çizgidir.
Sirte 25.6.2020
Tunus'ta Merzuki'nin başkanlığındaki konseyden "Sisi'nin Libya'ya müdahale" tehdidine tepki
Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını belirten Sisi, "Sirte ve Cufra kırmızı çizgidir.
Sirte 24.6.2020
Bakan Çavuşoğlu'ndan Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a "Libya" tepkisi Açıklaması
"Libya'nın tam ortası nasıl oluyor da senin kırmızı çizgin oluyor?" Mısır'ın Libya'ya ilişkin tutumunda Fransa'nın ve BAE'nin yönlendirmesinin olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, "Sirte ve Cufra kırmızı çizgidir" açıklamasına ilişkin ise şunları kaydetti: "Bahsettiği Cufra ve Sirte, Mısır sınırına ne kadar yakın? Libya'nın tam ortası, nasıl oluyor da senin kırmızı çizgin oluyor? Neden bunu söylüyorsun, neden kırmızı çizgi oluyor? O zaman ya başkalarının taşeronluğunu yapıyorsun, ya da oraya kadar uzanan petrol kuyuları var, rezervler var, onlara göz dikmişsindir.
Sirte 24.6.2020
Son dakika haberi... İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio: "Libya dış politikamızın ve ulusal güvenliğimizin önceliğidir"
Son dakika haberlerine göre İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Libya'nın İtalya'nın dış politikası ve ulusal güvenliğinin önceliğini oluşturduğunu, Sirte'nin çatışmaların değil ateşkes diyaloğunun başlangıcı olması gerektiğini söyledi.
Sirte 24.6.2020
Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı: "Aşiretler siyasi parti değil sosyal dokunun parçasıdır"
"Rusya müdahalesini kabul etmiyor" Halid el-Mişri, Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa'nın Sirte ve Cufra vilayetinin Hafter milislerinden kurtarılmasından sonra askeri operasyonların duracağı ve siyasi müzakerelere geri dönülebileceği yönündeki demeçlerine ilişkin soruya karşılık, "Suheyrat Anlaşması'nın 30.
Sirte 24.6.2020
Fransa'nın ikiyüzlü stratejisi Libya'nın siyasi istikrarını tehlikeye atıyor
Türkiye'den gelen hayati destek sayesinde, BM destekli hükümetle aynı safta yer alan güçler, Nisan ayından bu yana darbeci Hafter'e düzenli bir şekilde çok sayıda kayıp yaşattı ve bu da Hafter'in Libya'nın batısındaki milislerinin nihayet yenilgiye uğramasına yol açtı. BM destekli güçler bu sıralar petrol sahalarına ve doğuya açılan bir kapı mahiyetindeki kıyı kenti Sirte'de Hafter'in milliliği kendinden menkul "Libya Ulusal Ordusu"na (LUO) karşı savaşıyor.
Sirte 23.6.2020
Libya slams Arab League's 'double standards'
"After repelling the aggression on Tripoli, we began to hear calls for dialogue from countries that support Haftar after they were hindering peace efforts and aborting efforts for cease-fire," he said. It was not yet clear whether al-Shammakhy's statements were made before or after the Arab League meeting. The UN recognizes the Libyan government headed by Fayez al-Sarraj as the country's legitimate authority as Tripoli battles Haftar's militia. The government launched Operation Peace Storm against Haftar in March to counter attacks on the capital Tripoli and recently liberated strategic locations, including Tarhuna, Haftar's final stronghold in western Libya. It has severely condemned military backing by Egypt, the UAE, France and Russia to Haftar's attacks on Tripoli, which began on April 4, 2019. On Saturday, Egyptian President Abdel Fattah al-Sisi suggested that Cairo could launch "external military missions" into Libya "if required," claiming that "any direct intervention in Libya has already become legitimate internationally". Sisi said the city of Sirte and al-Jufra airbase are a "red line", calling on his army to "be prepared to carry out any mission here within our borders, or if necessary outside our borders".
Sirte 23.6.2020
Libya'dan Arap Birliğine "çifte standart" eleştirisi Açıklaması
Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını belirten Sisi, "Sirte ve Cufra kırmızı çizgidir.
Sirte 22.6.2020
BM: "Libya'nın şu an ihtiyaç duyduğu en son şey daha fazla askeri harekat"
Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını aktaran Sisi, "Sirte ve Cufra kırmızı çizgidir.
Sirte 22.6.2020
ABD heyetinden Libya'da çatışmaların durması ve müzakereye dönüş çağrısı
Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını belirten Sisi, "Sirte ve Cufra kırmızı çizgidir.
Sirte 22.6.2020
Libya Devlet Yüksek Konseyi: Mısır ordusunun Libya'da bir maceraya sürüklenmesini beklemiyoruz
Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını aktaran Sisi, "Sirte ve Cufra, kırmızı çizgidir.
Sirte 22.6.2020
Libya Dışişleri Bakanı, ülkesinin Arap Birliği oturumunu reddetmesini Suudi mevkidaşıyla görüştü
Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını belirten Sisi, "Sirte ve Cufra kırmızı çizgidir.
Sirte 22.6.2020
Libya Başbakanı Serrac, ABD büyükelçisi ve AFRICOM komutanı ile görüştü
Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını belirten Sisi, "Sirte ve Cufra kırmızı çizgidir.
Sirte 22.6.2020
MHP Genel Başkanı Bahçeli'den "terörle mücadele" değerlendirmesi Açıklaması
Bu gelişmelerin Türkiye'ye meşru müdahale ve kıran kırana mücadele hakkı verdiğine işaret eden Bahçeli, şunları kaydetti: "Suriye ve Irak'ı parçalamayı hesap edenler cüret ve küstahlıklarının bedelini mutlaka ödemek durumunda kalacaklardır. Fransa'nın son günlerde şımarması, şuur kaybına uğraması, Libya'dan Suriye'ye kadar her taşın altından tuzaklanmış patlayıcı gibi çıkması dikkatle takibi yapılması gereken bir tahriktir. Bu ülkenin Akdeniz'de NATO misyonu çerçevesinde görev yapan bir fırkateyninin Türk savaş gemileri tarafından taciz edildiğini iddia ve isnat etmesi Libya ve Suriye'deki karanlık ilişkilerini maskeleme arayışından başka bir anlama gelmeyecektir. Fransa dürüst ve samimi değildir. Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de meşgul edip markaja almaya teşebbüs eden bu ülkenin sınırlarımızın dibinde fitne imaline girişmesi namertliktir, dostluğunun yalan, müttefikliğinin ise riyakarlık olduğunu belgelemiştir. Ülkemizin yapıcı, iyi niyetli, dengeli ve iş birliğine açık tavrını inkar edip gerçek dışı beyanlarla kriz çıkarmaya çalışan Fransa, Libya'da kaybettiği mevzilerin sonuçlarıyla kıvranmakta, kontrolü kaybetmektedir. Bunlar oluyorken, Mısır Cumhurbaşkanı'nın 'Libya'daki Sirte ve Cufra kırmızı çizgimizdir' beyanatı siyasi çözüm arayışlarını riske atmaktadır.
Sirte 22.6.2020
Bahçeli: Sokaklarda ikbal arayışı dış kaynaklı tehditlere müsait ortam açmakta
'TÜRKİYE LİBYA'DAKİ TUZAKLARA KARŞI UYANIK' Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es- Sisi'nin, "Libya'daki Sirte ve Cufra kırmızı çizgimizdir" beyanatının siyasi çözüm arayışlarını riske attığını kaydeden Bahçeli, "Temennimiz Sisi'nin akılcı, sorumlu ve sağduyulu siyaset takibiyle birlikte, provokasyonlara ve dış telkinlere kapalı durmasıdır.
Sirte 22.6.2020
Bahçeli: Sokaklarda ikbal arayışı dış kaynaklı tehditlere müsait ortam açmakta
'TÜRKİYE LİBYA'DAKİ TUZAKLARA KARŞI UYANIK' Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es- Sisi'nin, "Libya'daki Sirte ve Cufra kırmızı çizgimizdir" beyanatının siyasi çözüm arayışlarını riske attığını kaydeden Bahçeli, "Temennimiz Sisi'nin akılcı, sorumlu ve sağduyulu siyaset takibiyle birlikte, provokasyonlara ve dış telkinlere kapalı durmasıdır.
Sirte 22.6.2020
İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, Alman mevkidaşı Maas ile görüştü
Libya konusuna da değindiklerini aktaran İtalyan bakan, "Libya'da sahadaki durum bizi endişelendiriyor. Sirte'nin özgürlüğüne kavuşturulmasına yönelik operasyonlar yeni çatışmaları ve sivil can kayıplarını tetikleyebilir.
Sirte 22.6.2020
Bahçeli: "CHP-HDP-İP'in tehlike saçan gayrimeşru politikaları dış kaynaklı tehditlere müsait ortam...
"Türkiye Libya'daki taahhütlerine bağlı, tuzaklara karşı da uyanıktır" Bahçeli, Mısır Cumhurbaşkanı'nın "Libya'daki Sirte ve Cufra kırmızı çizgimizdir" beyanatının siyasi çözüm arayışlarını riske atmak olduğunu belirterek, "Temennimiz Sisi'nin akılcı, sorumlu ve sağduyulu siyaset takibiyle birlikte, provokasyonlara ve dış telkinlere kapalı durmasıdır.
Sirte 22.6.2020
AB, "Libya'da şiddete son verilmesi" çağrısını yineledi
Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını aktaran Sisi, "Sirte ve Cufra, kırmızı çizgidir.
Sirte 22.6.2020
Libya Ordu Sözcüsü Kununu'dan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin sözlerine tepki
Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını belirten Sisi, "Sirte ve Cufra kırmızı çizgidir.
Sirte 22.6.2020
Son dakika!
Son olarak önceki gün Libya sınırına yakın Mısır Hava Kuvvetleri birliklerini ziyaret ederek, yurt içi veya gerekirse sınır ötesi herhangi bir görevi yerine getirmek üzere "hazırlıklı olun" talimatı veren Sisi, Libya'ya yönelik tehditkar sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık gerek kendimizi savunma açısından gerek Libya'da seçilmiş tek meşru otorite olan (Tobruk'taki) Temsilciler Meclisi'nin talebi üzerine olsun Mısır'ın (Libya'ya) yapacağı herhangi bir doğrudan müdahale uluslararası meşruiyet kazanmıştır. (Libya'ya müdahale durumunda) Hedeflerimiz, ülkenin batı sınırını korumak ve Mısır'ın ulusal güvenliğinin bir parçası olması hasebiyle Libya'da güvenlik ve istikrarın hızlı bir şekilde sağlanmasını desteklemek, Libyalıların akan kanını durdurmak, derhal ateşkesi sağlamak ve Birleşmiş Milletler gözetiminde kapsamlı müzakereleri başlatmak olacaktır." Körfez ülkelerinin Sisi'ye destek mesajları gecikmedi Sisi'nin, "Libya'nın Sirte ve Cufra cephe hatlarını kırmızı çizgisi" olarak duyurduğu mesajı da tıpkı önceki hamleleri gibi Körfez ülkesi BAE, Suudi Arabistan ve Bahreyn'den destek aldı.
Sirte 22.6.2020
Libya Başbakanı Serrac, Sisi'nin açıklamalarının ardından Sirte-Cufra Ortak Operasyon komutanıyla...
Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, orduya bağlı Sirte-Cufra Ortak Operasyon Dairesi komutanı Tuğgeneral İbrahim Ahmed Beytülmal ile bir araya geldi.
Sirte 21.6.2020
Libya'nın BM Daimi Temsilcisinden Sisi'ye: "Kırmızı çizgilerinizi Sina Yarımadası'nda çizmelisiniz"
Libya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Tahir es-Sunni, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Libya'ya yönelik askeri müdahale ile Sirte ve Cufra'nın Kahire için kırmızı çizgi olduğu yönündeki açıklamalarına karşı, Mısır'ın asıl kırmızı çizgileri Sina Yarımadası'nda...
Şu an buradasınız: Sirte Haberleri | Sirte Haber - Haberler - Sirte haberleri, son dakika sirte haber ve gelişmeleri burada. Sisi darbesinin 7. yıldönümünde Mısır nereye savruluyor?.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.7.2020 03:02:01. #1.14#
title