Muhafazakar Sırbistan'dan Radikal Karar: İlk Kadın ve İlk Eşcinsel Başbakan

Muhafazakar Sırbistan'dan Radikal Karar: İlk Kadın ve İlk Eşcinsel Başbakan

Eşcinselliğin hala büyük bir tabu olarak görüldüğü Sırbistan'ın tarihinde bir ilk yaşandı, Cumhurbaşkanı Vuçiç, başbakanlığa eşcinsel kadın bakan Brnabiç'i atadı.

Sırbistan'da eski başbakan Aleksandar Vucic'in cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından başbakanlık koltuğuna oturacak ve yeni hükümeti kuracak isim ülke tarihindeki ilk eşcinsel bakan olan Yerel Yönetimler Bakanı Ana Brnabic oldu. Brnabizc aynı zamanda ülkenin ilk kadın başbakanı olacak.

CUMHURBAŞKANI'NIN KARARI VERMESİ KOLAY OLMADI

Cumhurbaşkanı Vucic, düzenlediği basın toplantısında, yeni hükümeti kurmak üzere Brnabic'i görevlendirdiğini açıkladı.

Bu kararı vermenin kendisi için kolay olmadığını söyleyen Vucic, bunun ne iktidardaki Sırp İlerleme Partisi (SNS) ne de başka biri için yenilgi anlamına geldiğini, aksine en iyi çözüm olduğunu ifade etti. Vucic, geçen yılki seçimin ardından kurulan hükümette yer alan partisiz bakan Brnabic'in, yeni hükümetin güvenoyu alması için mecliste gerekli çoğunluğa sahip bulunduklarını kendisine bildirdiğini söyledi.

MUHAFAZAKAR SIRBİSTAN'DA BİR İLK

Öte yandan, Sırbistan'ın ilk kadın ve aynı zamanda ilk eşcinsel başbakanı olacak Brnabic ise yeni hükümeti kurmakla görevlendirilmekten onur duyduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanımıza bana güvendiği için teşekkür ediyorum. Üstleneceğim sorumluluğun bilincindeyim" ifadesini kullandı.

Brnabic'in başbakanlığında kurulacak yeni hükümette yer alacak isimlerin 22 Haziran'a kadar açıklanması bekleniyor.

"TARİHİ AN" OLARAK NİTELENDİRİLMİŞTİ

Eşcinsel olduğu bilinen Brnabic'in geçen yıl kurulan hükümette yer alması, ülkedeki LGBT topluluğu tarafından "tarihi an" olarak nitelendirilmişti. 2 Nisan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde Sırbistan'ın yeni cumhurbaşkanı seçilen Vucic, 31 Mayıs'ta görevi Tomislav Nikolic'ten devralmış, prosedür gereği bir gün öncesinde de başbakanlık görevinden istifa etmişti. Başbakanlık koltuğuna oturacak isimler arasında Dışişleri Bakanı İvica Dacic'in de ismi geçiyordu.

EN DİNDAR ÜLKELER ARASINDA 25. SIRADA

Barem ve WIN/ Gallup International'ın bir çok ülkede 66 bini aşkın kişiyle gerçekleştirdikleri araştırma ile, insanlara din açısından kendilerini nasıl hissettiklerini ve dine olan bağlılıklarını sorularak, dünyanın dinine en bağlı ülkesinin hangisi olduğu sorusuna cevap aranmıştı.

63 ülkenin yer aldığı anket listesinde, dindarlık konusunda 25. sıraya oturan Sırbistan'dan gelen yanıtlar ise şöyle olmuştu:

Dindar bir insanım: 75%

Dindar değilim: 17%

Ateistim: 4% Yanıt yok: 4%