Şereflikoçhisar'da Üniversite Binası Törenle Açıldı

Şereflikoçhisar'da Üniversite Binası Törenle Açıldı

Şereflikoçhisar'da Üniversite Binası Törenle Açıldı
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Aksaray Üniversitesi Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulunun hizmet binası törenle açıldı.

Aksaray Üniversitesi Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulunun hizmet binası törenle açıldı.

Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, törende yaptığı konuşmada, aslında gecikmiş bir açılış töreni gerçekleştirildiğini belirterek şöyle devam etti:

"Bu binanın tam teslimi alındıktan sonra geçen sene bir darbe kalkışmasıyla karşı karşıya kaldık. Dolayısıyla üniversitelerin ve pek çok kamu kurum ve kuruluşunun gündemi bir anda başka bir yöne yoğunlaşmış oldu. Yaza doğru belki bunu yapabilirdik ama okulların açılmasıyla beraber yapmamızın daha uygun olacağı düşüncesiyle gecikmiş bir açılış töreninde beraberiz."

Aksaray Üniversitesinin 2006'da Niğde Üniversitesinden ayrılarak müstakil bir üniversite haline geldiğini anlatan Şahin, şunları söyledi:

"Kendi il sınırları dışında birimi olan bildiğimiz kadarıyla tek üniversite Aksaray Üniversitesidir. Meslek Yüksekokulunda hazırlıklarını tamamladığımız Dış Ticaret Bölümü bir aksilik olmazsa önümüzdeki sene aktif hale gelecek. Aksaray Üniversitesi toplamda 25 bin nüfusuyla şehre her bakımdan bir katkı sunuyor. Bu katkıyı bazen sadece sıcak para gibi algılayabiliyoruz, böyle görmeyelim. Üniversiteler iki tür etki yapar hem orayı etkiler hem de etkilenir."

Şahin, üniversitelerine ülkenin her kentinden öğrenci geldiğine işaret ederek "Şereflikoçhisar'ın fakülte olabilmesi için çaba içerisine girdik, 'Biz bu işe varız.' demiştik daha önce de ama evrakımız gider gitmez geri dönmüştü. Biz bu süreçte şunu gördük; önce bu işin olgunlaşması lazım, arkadan süreci yönetmemiz gerekiyor. Hem Ankara hem de Aksaray vekillerimize iş düşüyor." ifadelerini kullandı.

Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Aktaş da 2010'da kurulan ve 2 bölümü faal durumda bulunan 616 öğrenciye sahip okulun, kısa süre sonra 2 yeni bölüme daha kavuşacağını kaydetti.

Törene, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu, AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu ve Şereflikoçhisar Belediye Başkanı Ferda Polat da katıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Çok Okunan Haberler

title