Seçim barajı kaç olacak? Seçim barajı nedir? - Haberler
Haberi Paylaş

Seçim barajı kaç olacak? Seçim barajı nedir?

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:
Seçim barajı kaç olacak? Seçim barajı nedir?

Siyasi Partiler ve Seçim Yasası değişikliğinde son düzlüğe girildi. Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin seçim barajı için anlaştı. Teklif mart ayında TBMM'ye sunulacak. Peki Seçim barajı kaç olacak? Seçim barajı nedir?

6-17 Aralık tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bütçe mesaisine yoğunlaşacak Cumhur İttifakı ortakları bütçe maratonu sonrasında Siyasi Parti ve Seçim Yasası'nda düzenlemeler içeren taslak için çalışmalarına hız verecek. Teklifin mart ayında TBMM'ye sunulacağı öğrenildi. Cumhur İttifakı'nın sunacağı Siyasi Partiler ve Seçim Yasası değişiklik teklifinin yaklaşık 15 maddeden oluşması bekleniyor. Peki Seçim barajı kaç olacak? Seçim barajı nedir? sizler için derledik.

Şu an için 15 maddeden oluşması beklenen mini teklifte halen yüzde 10 olarak uygulanan seçim barajı yüzde 7 olarak belirlendi. Siyasi Partiler Kanunu'nda yapılan düzenlemede anayasa hükmü gereğince seçimde 20 milletvekili çıkaran partiler grup kurabilecek. Ancak seçildikleri partilerden istifa eden milletvekillerine aynı olanak tanınmayacak. Milletvekilleri partilerinden istifa edip 20 sandalye sayısına ulaşsa bile mecliste grup kuramayacak.

Seçim barajı, seçimlerde kanunlarca belirlenmiş oy oranlarına göre, meclise girecek siyasi partilerin belirlenmesini sağlayan bir uygulamadır.

Normal şartlarda bir sonraki Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye cumhurbaşkanını belirlemek için en geç 18 Haziran 2023 tarihinde yapılacak seçimdir. 2023 Türkiye genel seçimleri ile aynı gün yapılacaktır.

Terörle bağı kanıtlanan partilerin hazineden yardım almasının önünü kesen maddenin de taslakta yer alması bekleniyor. AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi söz konusu teklifi seçimden bir yıl önce meclisten geçirmeyi hedefliyor.

Haberler.com - Gündem

Cumhur İttifakı, Seçim Barajı, Gündem, Politika, Haber

title