Saü Sinema Akademisi Söyleşisi

Saü Sinema Akademisi Söyleşisi
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sinema Akademisine, The İmam, Çizme ve Ateşin Düştüğü Yer filmlerinin yönetmeni İsmail Güneş katıldı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sinema Akademisine, The İmam, Çizme ve Ateşin Düştüğü Yer filmlerinin yönetmeni İsmail Güneş katıldı.

Güneş, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de sinemaya üvey evlat muamelesi yapıldığını savunarak, sinemanın şuuraltına hitap eden bir sanat olduğunu belirtti.

Fransa'da yıllık satılan sinema bileti sayısının 350 milyon, Türkiye'de ise 25 milyon olduğunu kaydeden Güneş, yurt dışındaki festivallerde ödül alan film ve yönetmenlerin ilgi görmediğini dile getirdi.

Güneş, bir filmin ortalama 200 bin izleyiciyle maliyetini karşıladığını vurgulayarak, medyada yer bulamayan iyi filmlerin, bilinçli izleyici tarafından mutlaka desteklenmesi gerektiğini aktardı.

Televizyon- sinema ilişkisine de değinen Güneş, "1970 yıllarında devlet televizyonunda haftada bir Türk filmi gösterilirdi. Ancak bu filmlerin hiçbiri ülke sorunlarına temas eden filmler değildi. Halit Refiğ, Metin Erksan, Ömer Lütfi Akad gibi yönetmenlerin filmleri ekrandan uzak tutuldu" dedi. 

Güneş, televizyonun toplumsal hayatın önemli bir yerinde durduğunu belirterek, "100 yıl sonra Türk toplumunu bugünkü dizilerden anlamaya çalışan bir sosyolog, muhtemelen Türkiye'deki tek sorunun kadın-erkek ilişkileri olduğunu düşünecektir" ifadesini kullandı. - Sakarya

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title