"Sarımsak Bütün Olarak Yutulmamalı"

"Sarımsak Bütün Olarak Yutulmamalı"

Prof. Dr. Mehmet Koyuncu, sarımsağın günde bir iki diş ve çiğ olarak yenilmesinin fayda sağlayacağını belirterek, "Bütün olarak yutulmamalıdır." dedi.

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Koyuncu, sarımsağın günde bir iki diş ve çiğ olarak yenilmesinin fayda sağlayacağını belirterek, "Bütün olarak yutulmamalıdır. Pişirilince de içindeki birçok etkili madde azalabiliyor" dedi.

Koyuncu, yaptığı açıklamada, yapılan araştırmaların, sarımsağın insan sağlığı için çok farklı etkilere sahip olduğunu ortaya çıkardığını belirtti. Koyuncu, sarımsağın geçmişte de yaygın hastalıklara karşı kullanıldığını ifade ederek, "Veba, kolera ya da virütik ve mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılmış. Sarımsağın, tansiyon düşürücü, kan sulandırıcı, kalbi kuvvetlendirici, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici gibi birçok yararlı etkileri vardır" dedi.

Prof. Dr. Koyuncu, sarımsağın, içinde bulundurduğu antiviral etki nedeniyle kış günlerinde, soğuk algınlığı ve grip hastalıklarına karşı son derece faydalı olduğunu bildirdi. Koyuncu, sarımsağın adeta bir ilaç olduğuna dikkati çekerek, "Sarımsağın ilk kullanımı da Çin'den, Japonya'dan ve Hint tıbbından gelmektedir. O zamandan antibakteriyel özelliği nedeniyle kullanılmıştır" diye konuştu.

Sarımsağın antibiyotik etkisinden ilk kez Louis Pasteur'un söz ettiğini anımsatan Koyuncu, "Yan etkisi olmayan, sadece yararlı etkileri olan bir bitkidir diyebiliriz sarımsak için. Virütik ve bakteriyel hastalıklara karşı kullanıldığında sarımsağın taze olmasına dikkat edilmelidir. Sarımsağın günde bir iki diş ve çiğ olarak yenilmesi en çok fayda sağlamaktadır. Bütün olarak yutulmamalıdır. Bu sindirimde zorluk çıkarabilir. Pişirilince de içindeki birçok etkili madde azalabiliyor. O bakımdan sarımsağın günde 2-3 diş ve çiğnenerek yenmesi daha faydalıdır."

- KASTAMONU