Şansölye ne demek? TDK'ya göre Şansölye nedir, ne demektir? Şansölye ne anlama geliyor? Şansölye hangi dilde? - Haberler
Haberi Paylaş

Şansölye ne demek? TDK'ya göre Şansölye nedir, ne demektir? Şansölye ne anlama geliyor? Şansölye hangi dilde?

Haberler.com - Haberler | Gündem
Şansölye ne demek? TDK'ya göre Şansölye nedir, ne demektir? Şansölye ne anlama geliyor? Şansölye hangi dilde?

Türkçe'de anlamını bilmediğimiz bazı kelimeler olabiliyor. Bunlardan birisi de Şansölye kelimesidir. Peki, Şansölye ne demek? TDK'ya göre Şansölye nedir, ne demektir? Şansölye ne anlama geliyor? İşte bilgiler...

Şansölye nedir, ne demek? Şansölye kelime anlamı nedir? Türk Dil Kurumu'na göre Şansölye ne anlama geliyor?

Türk Dil Kurumu'na göre dilimize Fransızca'dan geçen (chancelier) Şansölye kelimesi "Almanya ve Avusturya'da hükûmet başkanı." anlamına gelmektedir.

Şansölye ne demek? TDK'ya göre Şansölye nedir, ne demektir? Şansölye ne anlama geliyor? Şansölye hangi dilde?

Tdk'ya göre Şansölye anlamı : Almanya ve Avusturya'da hükûmet başkanı.

Şansölye, Roma İmparatorluğu mirası üzerinde kurulmuş çeşitli ülkelerde değişik zamanlarda değişik anlamlarda kullanılmış bir görev isimlendirmesidir. Bugün ise en bilinen manasıyla Almanya ve Avusturya'da (başbakanlığa denk düşen) hükûmet başkanlığı makamıdır.

Almanya Federal Cumhuriyeti'nin hükûmet başkanıdır. Bakanları ve hükûmet politikasının ana hatlarını belirler. Pratikte en güçlü Alman politikacıdır. Buna karşın protokolde devlet başkanı ve parlamento başkanından sonra üçüncü sırada yer alır. Almanya Federal Meclisi (Bundestag) tarafından seçilir ve parlamentonun yasama dönemi süresince sadece güven oyu yoklaması sonucu görevden alınabilir.

Şansölye (Bundeskanzler) Avusturya'da federal hükûmetin başı ve Avusturya Cumhuriyeti hükûmet lideri olarak ülkenin en yetkili politikacısıdır.

Almanya'dan farklı olarak Avusturya şansölyesinin bakanlar karşısında emir ve direktif yetkisi, hükûmet politikasının ana hatlarını belirleme gücü yoktur. Anayasaya göre hükûmetin diğer üyeleriyle yasal olarak eşit statüdedir. Bununla birlikte bakanların görevden alınması için devlet başkanına öneride bulunabilir. Ayrıca genellikle hükûmet partisinin başı olarak pratikte önemli bir etkiye sahiptir.

Şansölyenin atanması teorik olarak tümüyle devlet başkanının özgür tercihine bağlıdır. Pratikteyse Ulusal Konseydeki (Nationalrat) çoğunluk ilişkilerinin dikkate alınması gerekir. Şansölye devlet başkanına atanacak diğer hükûmet üyelerini önerir. Yemin töreniyle birlikte gerek hükûmet, gerekse de şansölye doğrudan göreve başlar, parlamentonun onayı gerekli değildir. Bununla birlikte parlamento hükûmet aleyhinde her zaman güven oylaması yapabilir. Haberler.com sizler için en doğru bilgileri araştırıyor. Doğru kaynak için doğru yerdesiniz.

Avusturya'nın şu anki şansölyesi Sebastian Kurz'dur (ÖVP). Haberler.com haberini okuyorsunuz. Haber kaldığı yerden devam ediyor.

Haberler.com - Gündem
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title