Samanyolu'nun Merkezinde Yeni Yıldız Ailesi Keşfedildi

Samanyolu'nun Merkezinde Yeni Yıldız Ailesi Keşfedildi

Haberler.com - Haberler | Dünya
Samanyolu'nun Merkezinde Yeni Yıldız Ailesi Keşfedildi

Kızılötesi verileri inceleyen bilim insanları, daha önce galaksinin merkezinde bulunan toz bulutunun arkasında daha önce bilinmeyen bir yıldız topluluğuna ulaştı.

İngiltere'deki Liverpool John Moores Üniversitesi Astrofizik Araştırma Enstitüsü araştırmacıları, Samanyolu galaksisinin merkezinde yeni bir yıldız ailesinin varlığını keşfetti.

VARLIĞI DAHA ÖNCEDEN BİLİNMİYORDU

Çok uluslu gözlem projesi 'Sloan Sky Digital Survey' kapsamında çalışan araştırmacılar, ABD'nin New Meksiko eyaletindeki Apache Point Gözlemevi'nde bulunan uzay teleskobundan elde ettikleri kızılötesi izleme verilerini değerlendirdi.

Araştırmacılar, söz konusu verileri kullanarak daha önce galaksinin merkezinde bulunan toz bulutunun arkasında kaldığı için doğrudan gözlenemeyen bölgeyi inceledi ve varlığı daha önce bilinmeyen bir yıldız topluluğunu saptadı.

ÖNEMLİ BİLGİLER SAĞLAYACAK

Keşfedilen yıldız topluluğunun Samanyolu'nun oluşumunun erken evrelerinde ortaya çıkan ve bir milyon yıldızdan oluşan küresel kümelerin içindeki yıldız gruplarına benzerlik gösterdiği ifade edildi.

Yıldız ailesinin, galaktik merkezin ilk şiddetli oluşum safhasında küresel kümelerin parçalanmasıyla meydana gelmiş olabileceği ileri sürüldü.

Araştırmacılar, keşfin Samanyolu'nun merkezindeki yıldızların doğası, küresel kümelerin nasıl ortaya çıktığı ve Samanyolu ile diğer galaksilerin oluşumundaki rollerine dair önemli bilgiler sağlayacağını belirtiyor.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title