Salgındaki gidişatın ciddiyetini gözler önüne seren tablo: Yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 95'i aşısız - Haberler
Haberi Paylaş

Salgındaki gidişatın ciddiyetini gözler önüne seren tablo: Yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 95'i aşısız

Haberler.com / Gözde Nur Bayar - Haberler | Güncel

Yazın gelmesi ve bayram tatili nedeniyle ülke içindeki seyahatler, etkinlikler arttı. Bu da vaka sayılarının 16 bini aşmasına neden oldu. Ortaya çıkan korkutucu tabloda, aşı olmayanların bir an önce harekete geçmesi ve tedbirlere uyulması ön plana çıkıyor. Öyle ki uzmanlar, yoğun bakımda yatan korona hastalarının yüzde 95'ten fazlasının aşı olmayan kişiler olduğunu belirtiyor.

Delta varyantı ve bayram hareketliliğinin etkisiyle bu haftadan itibaren korona vaka sayıları 16 bini aştı. Artışın devam etmesi beklenirken, hükümet özellikle okulların açılmasına yakın salgınla mücadelede yeni hazırlıklara başladı.

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberinde göre; Avrupa ve ABD dâhil olmak üzere, birçok ülkede aşı yaşının 12'ye kadar indirilmesi konusunda karar alındı. Bu konu uzun zamandır Sağlık Bakanlığı'nın da gündeminde. Diğer ülkelerden elde edilecek veriler izlendikten sonra Bilim Kurulunun aşı yaşının 12 veya 15 yaşa kadar indirilmesi konusunda bir karar alacağı ifade ediliyor. 6 Eylül'de okulların açılması planlanıyor, bu tarihten önce 12 yaş üstü çocuklara aşı yapılması, aşının tek doz mu iki doz mu uygulanması konusunda değerlendirme yapılacak. Uzmanlar, çocuklarda bağışıklığın oluşması için okullar açılmadan en az 2 hafta önce aşılamanın başlatılması gerektiğini dile getiriyor.

Salgının Türkiye'deki seyri konusunda yapılan modellemelerde ise bayramın etkisinin bir iki gün içinde net bir şekilde görüleceği belirtiliyor. Vaka sayılarının hafta sonuna kadar 20 binleri aşabileceği tahmin ediliyor. Bir hafta önceye oranla günlük vaka sayıları yüzde 100'e yakın arttı.

Uzmanlar, "Vaka sayıları salgında atak olduğunu gösteriyor. Kuluçka süresini hesaba kattığımızda, bu hafta sonuna kadar vakaların daha da arttığını göreceğiz. Vakaların büyük bölümü aşısızlardan. Bu dalgada, yoğun bakım vakaları arasında aşılı olanların oranı yüzde 5 bile değil" diyor. Türkiye'de bazı hastanelerin yoğun bakımlarında yatan Covid hastalarının yüzde 95'ten fazlasının aşısız olduğu belirtiliyor.

Salgındaki gidişatın ciddiyetini gözler önüne seren tablo: Yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 95'i aşısız
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (6)
Omurilik Sarmsağı :ÇÜNKÜ, aşılıysan evine gönderiyorlar, değilsen yoğun bakıma alıp üzerinde ilaç deniyorlar.
Orhan Aytekin:Diğer aşıları da ol doktor civanım! Cehaletinizle Atatürk'ün kemiklerini sızlatıyorsunuz. " Beni aşıya körü körüne inanmayan Türk hakemlerine emanet edin"
Mehmet İsa Civan:Bazı cahiller bu habere yalan diyorlar. Ben bu işin içindeyim doktorum 2 Sinovac 1 Biontec toplam 3 aşı oldum. Bizim ilde yoğun bakımda yatanların tamamı aşısız. İster inanırsınız ister o labaratuvar yapımı virüse ciğerlerinizi teslim edersiniz.
500