Sakarya Emniyet Müdürü Mustafa Aydın Emekliye Ayrılıyor

Sakarya Emniyet Müdürü Mustafa Aydın Emekliye Ayrılıyor

Sakarya Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, 1 Nisan 2007 Tarihinden İtibaren Emekliye Ayrılıyor. Polis Memurluğundan Emniyet Müdürlüğüne Kadar Yükselen Aydın, 38 Yıllık Meslek Yaşantısını Bir Kitapta Toplayacak.

Sakarya Emniyet Müdürü Mustafa Aydın Emekliye Ayrılıyor

Sakarya Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, 1 Nisan 2007 tarihinden itibaren emekliye ayrılıyor. Polis memurluğundan emniyet müdürlüğüne kadar yükselen Aydın, 38 yıllık meslek yaşantısını bir kitapta toplayacak.

Sakarya'daki 5 yıllık emniyet müdürlüğünün ardından 1 Nisan'da emekliye ayrılacak olan Aydın, istihbaratta görevli bir polis memuru olarak 1969 yılında başladığı mesleğinde, daire başkanlığına ve emniyet müdürlüğüne kadar yükseldiğini kaydetti. Polis memurluğundan başlayarak emniyet müdürlüğüne kadar, mesleğin her aşamasında görev yaptığını ifade eden Aydın, polis okulundan mezun olduktan sonra, Samsun, Çorum, Van, Bitlis, Çanakkale ve Ankara'da görev yaptığını belirtti. Biri Adalet Bakanlığı'nda görevli, diğeri emekli polis, iki kız çocuğu sahibi olan Aydın'ın meslekte 20 yılını dolduran polis kızı Sema Şahin kendisinden 1 yıl önce emekliye ayrıldı.

38 yıllık meslek yaşantısının büyük bölümünü istihbarat alanında geçiren Aydın, "Ben yüksek öğrenimimi meslekte tamamladım. Benim gibi memurluktan emniyet müdürlüğüne yükselen birçok kişi bulunuyor. 1970 yılının nisan ayında istihbarat birimine seçildim. İl emniyet müdürlüğüne kadar yükseldim. İstihbarat dairesinin en alt kademesinden daire başkanlığına kadar bütün kademelerde çalışmış belki benim durumumda ikinci bir örnek yoktur diye düşünüyorum. 38 yıllık meslek yaşantım boyunca yaşadığım olayları bir kitapta toplamayı düşünüyorum. Emekli olunca Ankara'da yaşayacağım. Anılarımın yer alacağı kitabı hazırlayacağım" dedi.

Aydın, emniyet teşkilatının personel ve teknik imkanlar açısından çok büyük mesafe aldığını vurgulayarak, "Göreve başladığımda emniyet teşkilatının imkanları o kadar kısıtlıydı ki, mesela Samsun ve Trabzon emniyet müdürlüğünde bir tane jip vardı. İkinci bir araba tepe lambalı bir trafik arabasıydı. Ya emniyet müdürünü götürürdü ya da trafik hizmeti verirdi. O yıllarda ben üçüncü bir araba hatırlamıyorum. Ben istihbarat personeliydim, her yere yaya ya da umumi vasıtasıyla gitmek durumundaydım. Ama şu anda emniyet teşkilatı çok güçlendi. Her türlü teknolojiye sahip. Her türlü araç ve gereç mevcut" diye konuştu.

Son yıllarda mala karşı işlenen suçlarda belirgin bir artış yaşandığına dikkat çeken Aydın, polisiye önlemlerin yanında temel noktanın malın korunması olduğunu ifade ederek, "Suçla mücadelede önemli bir çaba harcanıyor. Hırsızlık olaylarında mal sahiplerinin de önemli kusurları bulunuyor. Çoğu evlerimizin kapıları basit bir müdahaleyle açılabilir durumda. Hırsızlığa karşı yapılacak iş yüzde 90'ının üzerinde mal sahiplerinin mallarını korumasından geçer. Her yere bir polis dikemeyiz" dedi.

(İÇ-AK)

29.03.2007 12:26 TSİ