Şair-yazar Halistin Kukul'un 50. Sanat Yılı Kutlandı

Şair-yazar Halistin Kukul'un 50. Sanat Yılı Kutlandı

Emekli Öğretim Görevlisi, Şair-yazar M. Halistin Kukul, "Şiirle Geçen 50 Yıl" Adlı Programla Anıldı, Şiirleri Tanıtıldı ve Ödüllendirildi.

Şair-yazar Halistin Kukul'un 50. Sanat Yılı Kutlandı

Emekli Öğretim Görevlisi, Şair-Yazar M. Halistin Kukul, "Şiirle Geçen 50 Yıl" adlı programla anıldı, şiirleri tanıtıldı ve ödüllendirildi.

Şair-Yazar-Edip M. Halistin Kukul'un 50. sanat yılı dolayısıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'nca "Şiirle Geçen 50 Yıl" isimli program düzenlendi. Binin üzerinde şiiri ve yine binin üzerinde makalesi bulunan Şair-Yazar M. Halistin Kukul'un, Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte hayatı anlatıldı, yaptığı çalışmalar tanıtıldı. 50. yıl kutlamasında Şair-Yazar M. Halistin Kukul'u Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Yüksel Ünal, Müdür Yardımcısı Şakir Akkaya, İhlas Holding Samsun Bölge Müdürü Ahmet Kadem Kaptı, şair ve yazarlar ile sevenleri yalnız bırakmadı.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, belediye olarak 2007 yılı içinde bir geleneği başlattıklarını ve ikincisini düzenlediklerini söyledi. Değerleri ortaya koyan, insanların ufkunu açan, yol gösteren büyükler hayatta iken kıymetlerini ve yanında olduklarını göstermek için bu tür etkinlikleri düzenlediklerini ifade eden Çamaş, değerli bir edebiyat insanını 50. sanat yılında anmanın ayrıca mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Küçük yaşlardan buyana şiirle uğraştığını belirten M. Halistin Kukul, "Şiir ve ilim, dünyanın en zor meşgalesidir. Bu iki meşgale iğneyle kuyu kazmak gibidir. Görünmez ama ortaya çıktığı zaman tüm toplumları etkisi altına alır. Bu zamana kadar kelimeler üzerinde fikir vermeye çalıştım. Düzenlenen bu etkinlik beni duygulandırdı, onurlandırdı" dedi.

Daha sonra çeşitli dernek ve kuruluşlar ile Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, M. Halistin Kukul'a plaket ve hediyeler verdi.

(MD-SA)

15.12.2007 21:15 TSİ

Kaynak: İHA