Haberler

"Soğutma sistemleri maddi gerekçelerle göz ardı ediliyor"

Güncelleme:

Ürünlerin bozulmadan muhafaza edilmesi için kullanılan soğutma sistemleri, özellikle gıda güvenliğinin sağlanmasında büyük rol oynuyor.

Ürünlerin bozulmadan muhafaza edilmesi için kullanılan soğutma sistemleri, özellikle gıda güvenliğinin sağlanmasında büyük rol oynuyor. Ancak yetkililer, maddi gerekçelerin soğutma sistemlerine yapılması gereken yatırımların önüne geçtiğini söylüyor.

Özellikle gıda ürünlerinin hasat sonrası depolanması, işlenmesi ve tüketiciye ulaştırılması aşamasında kullanılan soğutma sistemleri, gıda sağlığının korunmasında önemli bir rol oynuyor. Soğutma sistemleri, standart olarak serin muhafaza (+7/+16C), taze muhafaza (0/+4C) ve donmuş muhafaza (-18/-23C) olmak üzere 3 temel sıcaklıkta yapılıyor. Bunların haricinde gıdaların şoklama yöntemi ile hızlı soğutma ihtiyaçlarının giderilmesi için eksi 40 °C'ye (santigrat derece)  inebilen özel sistemler de mevcut. Daha düşük sıcaklıklara ihtiyaç duyan ton balığı ve diğer bazı balık türleri ile kozmetikler, kültürler, aşılar, ilaçlar ve bilimsel test ortamları için de -60'°C soğutma sistemleri kullanılıyor. Yetkililer Türkiye'de soğutma sistemleri konusunda yeterli bilincin olmadığına dikkat çekiyor. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan yerli soğutma sistemleri şirketi Termodizayn'ın CEO'su Güray Ürkmez, "Ülkemizde ne yazık ki soğuk zincirin sağlanmasında üreticilerin ve tüketicilerin bilinçsizliğinden kaynaklanan sorunlar yaşanıyor. Özellikle soğutma cihazları üreticilerinin bir kısmı, kısıtlı sermaye ve müşteri taleplerine göre basit dizayn edilmiş, yetersiz donanıma sahip soğutma sistemleriyle hem üreticileri hem de tüketicileri hak ettikleri kaliteye ulaşamıyorlar" diye uyardı.

"GIDA ÜRÜNLERİ TÜKETİM AŞAMASINDA BOZULMA RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA KALIYOR"

Soğutma sistemlerinin eksikliğinden kaynaklanan sorunların sıklıkla gıda sektöründe yaşandığını ve bu durumun toplum sağlığını riske attığını belirten Ürkmez, "Gıda ürünlerinin, türlerine ve fiziksel yapılarına göre değişmekle birlikte, hasat sonrası tüketiciye ulaştırılırken besin değerlerinde ve kalitelerinde kayıplar yaşandığını görüyoruz. Üstelik bu kayıplar, pek çok gıda ürünü tüketim aşamasına geldiğinde, ürünün bozulma sınırına yakın bir noktada oluyor. Bu durumun önüne geçmek için üretim veya hasat sonrası gıda kalitesini en üst düzeyde tutacak ve toplum sağlığını koruyacak nitelikli soğutma sistemlerinin yaygınlaştırılması ve bu konudaki bilinçlendirme çalışmalarının artırılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

"ENERJİ SARFİYATI DÜŞÜK VE UZUN ÖMÜRLÜ SOĞUTMA SİSTEMLERİ KURMAK MÜMKÜN"

Gıda ürünlerinin muhafaza sürelerinin uzatılması için depolama öncesinde sağlıklı ve hızlı soğuk zincirin oluşturulması ve korunması gerektiğine dikkat çeken Ürkmez,"Termodizayn Soğutma Sistemleri olarak, üretimini yaptığımız gıda depolamaya uygun hijyenik soğuk depolarımız ve konteyner tip taşınabilir soğutma sistemlerimiz ile, soğutma zincirine katkıda bulunuyoruz. -40 °C şoklama sistemleri ve mobil tip şoklama konteynerleri ile üreticilere hızlı ve kolay bir şekilde ürünlerini şoklayarak dondurma imkanı sunuyoruz. Dondurulmuş ürünlerin depolanması için de gıda hijyenine uygun -18 °C / -25°C soğuk depoları ile üreticilere kolaylık sağlıyoruz. Üreticiler arasındaki yüksek maliyet kanısının aksine, enerji sarfiyatı düşük ve uzun ömürlü soğutma sistemleri ürün kayıplarının önüne geçerek üreticiler için avantaj sağlıyor" ifadelerini kulandı.

Güray Ürkmez, soğuk depoların kurulacağı yerin de gıda güvenliğinde belirleyici olduğuna değinerek "Soğuk deponun ve soğutma sistemlerinin kurulacağı yer, hangi amaçla kullanılacağı dikkate alınarak seçilmeli. Yeri kısıtlı olan veya sabit bir binası bulunmayan üreticiler, konteyner tip taşınabilir soğuk depolar ve şoklama üniteleri kullanabilir. Böylece üreticiler, istedikleri zaman, istedikleri yere soğuk depolarını taşıyarak, ürünlerini güvenle muhafaza edebilir" diye konuştu.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sağlık

Ürkmez Haberler

Merkez Bankası faizi yüzde 50'de sabit tuttu

Merkez Bankası faizi yüzde 50'de sabit tuttu

TFF'nin yeni yönetiminde deprem! Bayram Saral seçimden 5 gün sonra görevinden istifa etti

TFF'nin yeni yönetiminde deprem! Bayram Saral seçimden 5 gün sonra görevinden istifa etti

Rus moto vlogger Tatyana Ozolina, Muğla'da geçirdiği kazada hayatını kaybetti

Rus moto vlogger Tatyana Ozolina, Muğla'da geçirdiği kazada hayatını kaybetti

Bakmadan Geçme

Devlet Bahçeli Sinan Ateş davası hakkında ne dedi? Devlet Bahçeli son açıklama! Prens 3. sezon ne zaman? Prens nerede yayınlanıyor? Prens 3. sezon ne zaman yayınlanacak? Stefan Savic kimdir, kaç yaşında ve nereli? Trabzonspor'a Stefan Savic transfer olacak mı? Stefan Savic hangi takımlarda oynadı? Rams Başakşehir- La Fiorita maçı ne zaman? Başakşehir- La Fiorita maçı saat kaçta, hangi kanalda? HPV aşısı sağlık ocağında yapılıyor mu? Sağlık ocağında HPV aşısı olunur mu? HPV aşısı ücretsiz mi? HPV aşısı nerelerde, kimlere ücretsiz? Faiz sabit kalırsa altın ne olur? Faiz sabit kalırsa altın düşer mi? Faiz sabit kalırsa dolar, euro artar mı? MB döviz kuru! Temmuz ayı faiz kararı ne oldu? MERKEZ BANKASI TEMMUZ AYI FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ? Merkez Bankası faiz oranı geçen aydan farklı mı? Temmuz ayı faiz oranı sabit mi kaldı? MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI AÇIKLANDI! Temmuz ayı faiz oranı sabit mi? MB faizi arttırdı mı? Baraj doluluk oranı 23 Temmuz | Baraj doluluk seviyesi nedir? İSKİ baraj doluluk oranı yüzde kaç? MASTERCHEF AŞURE TARİFİ l Masterchef aşure tarifi nedir? Aşure tarifi nasıl yapılır? Akın Akınözü annesi kim? Akın Akınözü annesi Özlem Akınözü kimdir? Akın Akınözü annesi kaç yaşında, neden vefat etti? Ferhat Gündoğdu kimdir? TFF Hakem Kurulu Başkanı kim oldu? Ferhat Gündoğdu kaç yaşında, nereli? Lugano-Fenerbahçe maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Lugano-Fenerbahçe maçı şifresiz mi?
Rusya'nın Dağıstan bölgesindeki 'Korku Evi'nde çıkan yangında, sandalyeye bağlı oldukları için kaçamayan iki genç kadın yanarak can verdi

Rusya'nın Dağıstan bölgesindeki "Korku Evi"nde çıkan yangında, sandalyeye bağlı oldukları için kaçamayan iki genç kadın yanarak can verdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title