Haberler

Sağlık Bilimlerinden Sınava Giren Aday Sayısı 32 Bin'e Yükseldi

Güncelleme:

Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi iş birliğiyle hazırlanan YÖKDİL sınav sonuçları, 12 Ekim Cuma günü açıklandı.

2018 YÖKDİL Sonbahar sınavına 72 bin 618 aday katıldı. Önceki YÖKDİL sınavlarına göre bu dönemdeki sınavın en dikkat çeken özelliği ise Sağlık Bilimlerinden sınava giren aday sayısının ciddi oranda artması ve 32 bin 361 kişiye yükselmesi oldu.

YÖKDİL, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve Fen Bilimleri olmak üzere 3 ayrı alanda yapılıyor ve akademik kariyer doğrultusunda ilerlemek isteyen adaylara kolaylık sağlıyor. Bu sebeple her geçen gün katılımcı sayısı da artmaya devam ediyor. 22 Eylül tarihinde yapılan ve sonuçları 12 Ekim Cuma günü açıklanan YÖKDİL sınavını Moda Dil Akademisi kurucuları Suat GÜRCAN ve Rıdvan GÜRBÜZ istatistiksel verilerle yorumluyor.

33 BİN 265 ADAY 0-49 PUAN ARALIĞINDA KALDI

Moda Dil Akademisi Kurucuları Suat Gürcan ve Rıdvan Gürbüz: "2018 YÖKDİL Sonbahar sınavına 72 bin 618 aday katıldı. Önceki YÖKDİL sınavlarına göre bu dönemki sınavın en dikkat çeken özelliği, Sağlık Bilimlerinden giren aday sayısının ciddi oranda artarak 32 bin 361'e yükselmesi oldu. Sosyal Bilimlere 21 bin 220, Fen Bilimlerine ise 19 bin 37 aday girdi. Daha önceki sınavlarda Sosyal Bilimler alanında aday sayısı daha fazlaydı. Bu da Sosyal Bilimler alanından sınava hazırlanan adayların büyük bir kısmının önceki sınavlarda hedefe ulaşıp sınavı geçtiklerini gösteriyor. 2018 YÖKDİL İlkbahar sınavı ile bir kıyaslama yapacak olursak, sınava giren aday sayısında da ciddi bir düşüş var. 2018 YÖKDİL İlkbahar sınavına 103 bin 629 aday başvurmuştu. Hatta akademik kariyer yapmak isteyenlerin bu sınava yönelmeleri sebebiyle YDS'ye giren aday sayısında da ciddi bir azalma meydana gelmişti. Bu sınavın alana özgü ve daha kolay bir sınav olması YDS ile kıyaslandığında genellikle adayların ortalama 20-25 puan fazla alabilmelerini sağlıyor. YÖKDİL sınavındaki başarı oranına değinecek olursak, adayların yaklaşık yüzde 46'sı (33 bin 265 aday) maalesef 0-49 puan aralığında kaldı. Bu durumda, hedef puanı 50, 55 ve 65 olarak değerlendirebileceğimiz YÖKDİL sınavında, adayların yarısından fazlası başarılı olmuş diyebiliriz. Aslında, YÖKDİL'de başarılı olmak için YDS'ye kıyasla daha kısa süreli bir çalışma yetebiliyor. Moda Dil Akademisi kurslarında ve uzaktan eğitim sistemlerinde çok sayıda öğrencimiz sınava hazırlık kurslarına dahi katılmadan sadece ön hazırlık eğitimi ile YÖKDİL'de başarılı oldular, hatta bazıları 90 ve üzerinde puanlar aldılar. Bu durumda, çok daha yoğun bir çalışma sonunda bile YDS'den başarılı olamayan akademisyen adaylarının YÖKDİL gibi bir alternatiflerinin olması, kariyerlerinin önündeki yabancı dil engelini çok daha kolay aşmalarını sağlıyor. En önemli soru işaretlerinden birisi de YÖKDİL sınavının 2019'da devam edip etmeyeceği. Şu ana kadar sınavın yapılmayacağına dair herhangi bir resmi açıklama yapılmadığı için YÖK, Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi işbirliği ile yapılan bu sınavın 2019 yılında da devam edeceğini düşünüyoruz." ifadelerine yer veriyorlar.

Kaynak: Bültenler / Sağlık

Sağlık Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Bakmadan Geçme

Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! 22 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 22 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 22 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın 'Şarap festivali' eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın "Şarap festivali" eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title