Haberler

Hemşire, Sağlıkta Şiddete Dikkat Çekmek İçin Dağa Tırmandı

Güncelleme:

Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan bir hemşire, sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek amacıyla Süphan Dağı'na tırmandı ve 'Sağılıkta Şiddete Hayır' yazılı pankart açtı.

AĞRI Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hemşire olarak çalışan Hatice Bolat Yiğit (34), son dönemde sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için Türkiye'nin 3'üncü en yüksek zirvesi olan 4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı'na tırmandı. Hemşire Yiğit, zirvede Türk bayrağı ile 'Sağılıkta Şiddete Hayır' yazılı pankart açtı.

Kahramanmaraşlı olan ve 5 yıldır Ağrı'da görev yapan, evli ve 1 çocuk annesi Hatice Bolat Yiğit, sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için 4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı'na tırmandı. Türkiye Dağcılık Federasyonu'nun organize ettiği, 2'si kadın 16 dağcının katıldığı tırmanışta zirveye ulaşan hemşire Yiğit, burada Türk bayrağı ile 'Sağılıkta Şiddete Hayır' yazılı pankart açtı.

Bolat, "Dağcılık sporuna meraklıyım ama daha önce tırmanış yapma fırsatı bulamamıştım. 16 kişilik ekiple Süphan Dağı zirve tırmanışını tamamladık. Bu tırmanış öncesi, herkesin bildiği gibi yaşadığımız depremler, pandemi, sel ve çığ gibi birçok felakette sağlık çalışanları canla başla görev alıyor. İnsan hayatı için canlarını hiçe sayan sağlık çalışanları çok zor şartlar altında görev yapıyor. Bu zor şartlar altında çalışan bütün sağlık çalışanlarımız, sadece kendilerine karşı yapılan şiddet olaylarının olmamasını istiyor. Ben de tırmanış öncesinde buna dikkat çekmek istedim. Sağlıkta şiddete dur demenin yanında her türlü şiddet olayına 'dur' demeliyiz. Hep birlikte bunu yapmalıyız. O yüzden zirvede buna dikkat çeken pankartımızı açtım. Bundan önceki Kösedağ tırmanışımızda da kadına karşı şiddete dikkat çekmiştik. Umarım bundan sonraki süreçte hiçbir şekilde şiddet olayı yaşanmaz" diye konuştu

'ÇOK GÜZEL BİR MANZARASI VAR'

Ağrı'nın dağcılık sporu açısından çok önemli bir coğrafyaya sahip olduğunu kaydeden Yiğit şunları söyledi:

" Ağrı'nın coğrafyası çok özel. Birbirinden güzel dağları, yaylaları ve bitki örtüsü var. Eşimle bu güzelliklerin tadını çıkarıyoruz. Süphan Dağı bana göre en güzel manzaraya sahip. Van Gölü, Aygır Gölü, Sodalı Göl, Nemrut Krater gölleri gibi birçok göl manzarası sunuyor. Zirvesinden Ağrı Dağı, Kösedağ gibi birçok dağ çok rahat görülebiliyor. Ağrı'da bulunan en yüksek iki zirveye çıktım. Bundan sonra Ağrı Dağı'na da çıkmayı planlıyorum. Herkes mutlaka Süphan Dağı'na çıkıp bu güzellikleri görmeli. Zor bir tırmanış. Sadece fiziksel güç gerektirmediği gibi aynı zamanda psikolojik de bir savaş. Tırmanışta, sırtımızda çantamızın ağırlığı, sıcak hava, zaman zaman rüzgar, yükseğe çıktıkça nabzımızın hızlanması bizi zorladı. Tabi bunların yanında çok keyifli. Bana göre herkesin mutlaka gelmesi ve tırmanması gereken bir dağ."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sağlık

Eğitim ve Araştırma Hastanesi Süphan dağı Ağrı Sağlık Haberler

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak 'ötanazi' ifadesi

Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak "ötanazi" ifadesi

Bakmadan Geçme

EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 21 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 21 Haziran burç yorumları nedir? İskoçya İsviçre maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İskoçya İsviçre maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İskoçya İsviçre maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! İskoçya İsviçre maçı ne oldu? İskoçya İsviçre maçı CANLI izle! (EURO 2024) İskoçya İsviçre EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?
Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title