Haberler

Bursa Teknik Üniversitesi, bakteri geçişini %99 oranında engelleyen maske kumaşı üretti

Güncelleme:

Bursa Teknik Üniversitesi, bir tekstil firmasıyla yürüttüğü proje kapsamında bakteri geçişini %99 oranında engelleyen, yıkanabilir tıbbi maske kumaşı üretti. Prototip üretimi başarıyla tamamlanan kumaş, 100 derece üzerindeki sıcaklıkta veya buharla sterilize edilebilecek.

Bursa Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi AŞ ile Dominant Tekstil arasında koronavirüs salgını nedeniyle yeni bir proje başlatıldı. Proje kapsamında doku tasarımı ve lif yapısı farklılaştırılmış yeni bir kumaş elde edildi. Maske kumaşı olarak tasarlanan ürünün %99 oranında bakteri geçişini engellediği tespit edildi.

PROTOTİP ÜRETİM TAMAMLANDI

BTÜ Polimer Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kenan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dokuma esaslı, yıkanabilir ve bakteri geçişini engelleyen kumaşın, prototip üretiminin başarı ile tamamlandığını söyledi. Kumaşın doku tasarımında çift katman bulunduğunu, yıkanabilir maske kumaşlarından lif yapısıyla farklılaştığını kaydeden Yıldırım, "Bu kumaşın üst katı farklı bir geçirgenlik özelliğine sahip, alt katı farklı bir geçirgenlik özelliğine sahip. Üst katmandan geçen bir virüsün oradaki hava akış hızı farklı, ara katmanda boşluk var, o boşluktan sonra geçirgeni daha farklı bir katmana geldiğinde nefes aldığımız zaman hava akışındaki virüsün sendelemesini sağlıyor ve geçirmiyor. Yani virüs o katmana geldiği zaman türbülansa girmiş bir cisim gibi sendeliyor ve içeri geçmesi engelleniyor." dedi.

MASKE TÜKETİMİ AZALTILACAK

Yıkanabilir kumaştan üretilecek maskelerin tekrar kullanılabilir olması dolayısıyla maske tüketimini azaltacağını, kullan at maskelerin neden olduğu tıbbi atık oranını düşüreceğini kaydeden Yıldırım, yapısına ilişkin şu bilgileri verdi: "Bu kumaşın, maske kumaşının dokuma tekniğiyle yapılması ve çift katlı kumaşın tek katman olarak kullanılması bir yenilik. Hava geçişi esnasındaki virüsün hareketini kısıtlayacak doku yapısı seçildi ve bu şekilde bir tasarım yapıldı. Kumaşın ön ve arkası farklı doku yapısında. Diğer bir yenilik de üst katmandaki kumaşta kullanılan lif kesit şekli. Özel lif kesitinden dolayı da daha yüksek yüzey alanına sahip lifleri kullandık. Daha yüksek yüzey alanında bize somut yüzey oluşturdu, bu da virüs ve bakterilerin filtrasyonunda önemli bir etken. Bu özellikleriyle de dünyada bir ilk. Herhangi bir bakteriyi solunan havadan ayırabilmektedir. Yıkanabilir olması bu kumaştan imal edilecek maskenin, tekrar kullanıma da olanak vermektedir. Bu sayede, maske tüketiminde miktar olarak önemli azalmaya vesile olacaktır."

100 DERECE ÜZERİNDEKİ SICAKLIKTA VE BUHARDA STERİL EDİLEBİLİR

Prof. Dr. Yıldırım, maske kumaşının yıkanabilir özellikte olmasının önem taşıdığını vurgulayarak, 100 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda yıkanabileceğini ya da buharla steril hale getirilebileceğini ifade etti. Yıldırım, günlük kullanım maskelerin gözeneklerinin dar olduğunu, bu nedenle nemin dışarı atılmasında da sıkıntı yaşanabildiğini vurgulayarak, "Yeni geliştirdiğimiz bu maske kumaşın, gözenekleri daha büyük olduğu için insan nefesindeki nemi dışarı atabilecek kabiliyettedir." diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: AA / Sağlık

Kenan Yıldırım Yıldırım Haberler

Biden'ın çekilme kararıyla ilgili bomba iddia: Danışmanlarının bile haberi yoktu, sosyal medyadan öğrendiler

Biden'ın çekilme kararıyla ilgili bomba iddia: Danışmanlarının bile haberi yoktu, sosyal medyadan öğrendiler

Obama da aralarında! Biden'ın yerine aday gösterdiği Kamala'ya kritik isimlerden destek çıkmadı

Obama da aralarında! Biden'ın yerine aday gösterdiği Kamala'ya kritik isimlerden destek çıkmadı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Bakmadan Geçme

Ağrı Dağı'nda kaybolan 2 kişinin cansız bedeni bulundu

Ağrı Dağı'nda kaybolan 2 kişinin cansız bedeni bulundu

500

Yorumlar (4)

Gözlem:

Çok kısa bir zaman sonra Maskeye hiç gerek kalmayacak. Böyle ucuz ve öngörüsüz önlem ve propaganda ile kaçış yok, kurtuluş yok. Evler apartmanlar, hasta dolu. Bilinçsiz insanlar her yerdeler. Yeni Hastaneye de gerek yok. Şimdilik herkes bir yerlerde saklanıyor. ŞİMDİLİK: Saklanın bakalım. Bedava Maskeniz kolonyanız ve palavralarınız da sizin olsun. Ortalığa saçılan rezaleti kime fatura edecekleri merak konusu. Kameralar aracılığı ile '' Yine hata yaptık allah bizi affetsin '' diyecekler mi. ?

3
0
yanıtYanıtla
Sedat:

Peki o zaman senin dediklerinin hepsine tamam haklısın diyelim.Sen şuaralar nerdesin ve neyi önerirsin millete varmı sorunların üstesinden gelebilecek çözümlerin yada bu illetin yok olması için çalışmaların onu yaz millet onu uygulasın.Şuan evlerine hapis olan insanlar en azından bu şekilde kendilerini koruyacaklarını düşünüyorlar,varsa çözüm önerilerin yazda millette faydalansın.

yanıt4
yanıt0
Neva:

Herkes bir avazda hasta olsun kalan sağlar bizimdir mi diyecegiz.Pek bir şey anlamadım yazından.Bu arada maskeyle nefes alamıyorum.Maskesiz bir çözümün varsa söyle.

yanıt2
yanıt0
Mat:

Varsa projen doğru bir adımın bizde peşinden gelelim yoksa sus zaman harcatma bizlere

yanıt1
yanıt1
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title